Po spotkaniu z Julią stał się bardziej odważny, zdecydowany w działaniu, potrafi hamować swoją wrogość wobec Capuletów ze względu na szacunek dla członków rodziny swej ukochanej.

Julia natomiast z pokornej, cichej i posłusznej panienki staje się świadomą swoich czynów młodą kobietą. Zaczyna być zdecydowana i konsekwentna w działaniu. Nie przeszkadza jej, że Romeo jest z Monttetich. A przecież gdyby tak było, ta para nie była by razem, wiedząc jakie jest niebezpieczeństwo i zagrożenie. Dlatego ten argument potwierdza słuszność mojej tezy.

Po drugie jestem pewna, że bohaterowie patrzą na świat i życie inaczej niż przed swoim spotkaniem. Choć muszą się ukrywać, to niewątpliwie bardzo się kochają. Romeo postrzega wybrankę swego serca jako kogoś najwspanialszego i najpiękniejszego; jest nią po prostu zachwycony. Gotów poświęcić wszystko, by z nią być. Dla Julii, jej ukochany to prawdziwy cud, Bóg jej prywatnej religii. Obawia się o jego życie i tęskni za nim. To jak odnoszą się do siebie potwierdza ich zażyłość.

Kolejnym argumentem jest właśnie ich jakże widoczna miłość. Z pewnością byli oni dla siebie jedynym sensem życia. Dziewczyna nie chce poślubić Parysa, ponieważ go nie kocha. Nie ma ochoty na grę w miłości. Wybrankiem jej serca jest młody Montteti i chce być tylko z nim. Otwarcie wyznają sobie miłość. Ich samobójstwa wynikają nie z próby ucieczki od bolesnych przeżyć, lecz z żalu za utraconą, ukochaną osobą i wiary w ponowne połączenie się ze sobą. To także dowodzi, że ta para w imię prawdziwej miłości potrafiła oddać za siebie życie i bez tej drugiej osoby ta ziemska tułaczka nie miała sensu.

Warto zauważyć, że ich miłość przezwyciężyła wszelkie trudności, przeszkody i niezgody. Romeo robił wszystko by zobaczyć się z Julią. Poślubił ją, choć miała wyjść za Parysa, a rodzice byli przeciwni tej miłości. Lecz to uczucie okazało się silniejsze. Kochankom nie przeszkadzało, że pochodzili z dwóch różnych, od dawna skłóconych rodów. Kochali się szczerze i byli sobie wierni do końca.

W świetle przytoczonych argumentów widać, że miłość Romea i Juli byłą prawdziwa i piękna, bo nie znała przeszkód. Niestety miała swój tragiczny koniec. Ale to spór między rodami do tego doprowadził. Choć kochankowie tak młodzi, to kochali prawdziwie i do końca.