Czy życie każdego człowieka jest wędrówką? Napisz rozprawkę, w której odpowiesz na to pytanie, odwołaj się do latarnika i innego tekstu kultury.

 

                Człowiek na swojej drodze życia przeżywa wiele doznań, nabywa doświadczeń, spotyka wiele ludzi i odwiedza wiele miejsc. Bazując na tych stwierdzeniach, można uznać, że życie człowieka to tak naprawdę jedna wielka wędrówka. Rozpoczynamy naszą podróż w chwili narodzin, i tak jak przy regularnej wędrówce odkrywamy wiele miejsc i ludzi, zdobywając doświadczenia. W dalszej części tekstu - na przykładzie opowieści literackich - postaram się udowodnić to, że życie każdego człowieka jest wędrówką.

                W pierwszej kolejności przytoczę fragmenty powieści "Latarnik" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Główny bohater - Latarnik - tuła się po świecie i nie może znaleźć dla siebie miejsca, aż w końcu trafia do latarni, gdzie początkowo czuje się jak w niebie. Na tym etapie swojej wędrówki przez życie doświadcza szczęścia i spokoju, którego tak długo szukał.  Jednak po otrzymaniu książki, która go bardzo pochłania, zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, co doprowadza do wypadku, w wyniku czego latarnik traci swoją pracę i miejsce na ziemi. Ten przykład pokazuje, że nasze życie jest jak podróż z miejsca na miejsce, w której spotykają nas dobre, jak i złe chwile. W każdym momencie nasza wędrówka może przyjąć zły kierunek.

                Jako drugi dowód wskażę fragmenty lektury "W Pustyni i w Puszczy" Henryka Sienkiewicza. Główni bohaterowie muszą uporać się z licznymi przeciwnościami w ich wędrówce przez pustynię. Podczas swojej wyprawy dużo się nauczyli, poznali zarówno dobrych jak i złych ludzi. W trakcie podróży obserwujemy, jak Staś - jeden z głównych bohaterów - zmienia się, dojrzewa, nabywa doświadczeń. Podobnie jest w życiu: dzięki wielu przeszkodom uczymy się, zmieniamy oraz dojrzewamy. Wędrujemy wtedy przez etapy naszego życia, inaczej kolejne etapy naszego rozwoju.

                Podsumowując, stwierdzam, że życie jest ciągłą wędrówką przez kolejne etapy rozwoju: fizycznego, duchowego i intelektualnego. Zawsze może ona zmienić swój kierunek, np. z dobrego na zły i często nie mamy na to żadnego wpływu. Należy tylko pamiętać, by umieć z tego wyciągnąć wnioski, podobnie jak w każdej podróży.

 

Wyrazy: 310