Wielu ludzi w swoim życiu stawia pieniądze na pierwszym miejscu. Luksus i dostatek jest tym, czego społeczeństwo pragnie i co stawia sobie za cel. Ale czy to na pewno zawsze jest najistotniejsze? Co z innymi wartościami? Czy istnieją ważniejsze niż wielkie sumy i bogactwo materialne? Według mnie same pieniądze nie zapewnią nam szczęśliwego życia. 

Po pierwsze, za majątek nie można kupić przyjaciół. Prawdziwa przyjaźń opiera się na szczerości i wzajemnym zaufaniu, ale przede wszystkim jest bezinteresowna. Dlatego nasz stan finansowy nie gra żadnej roli dla dobrego przyjaciela i nie oczekuje on niczego w zamian. Jak mówi przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.”. Idealnym tego przykładem jest Forest Gump, bohater filmu o tym samym tytule, który na wojnie poznał Benjamina "Bubbę" Bufforda Blue. Niestety, mimo tego, że Forest próbował ratować Benjamina, ten nie przeżył. Jakiś czas po wojnie Gump stał się milionerem i postanowił wspomóc finansowo rodzinę swojego partnera, nie żądając nic w zamian. 

Drugim przykładem potwierdzającym moją tezę jest Ebenezer Scrooge, znany ze swego skąpstwa bohater „Opowieści wigilijnej” autorstwa Karola Dickensa. Postać ta była tak zafascynowana swoimi pieniędzmi, że nie zauważała, że nie ma wokół siebie żadnych bliskich. Jednak po wizycie zjawy byłego wspólnika i trzech duchów, Scrooge ulega wielkiej przemianie. Podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem i hucznie obchodzi każde Boże Narodzenie. 

Należy również pamiętać, że pieniądze nie są w stanie załatwić wszystkie nasze problemy. Dobrym tego przykładem jest bohater filmu „Wilk z Wall Street” – Jordan Belfort. Jego sytuacja udowadnia nam, że posiadanie pieniędzy nie zawsze warunkuje nam bezproblemowe życie. Przykładowo, gdy pojawiają się konflikty z prawem, nawet największe fundusze nie są w stanie poprawić sytuację. 

Jak wynika z podanych wyżej przykładów, pieniądze nie zapewniają nam szczęśliwego życia. Poza nimi możemy wyróżnić inne wartości, takie jak zdrowie, przyjaźń, miłość, wiedzę czy doświadczenie, które na pewno są znacznie ważniejsze. Moim zdaniem same pieniądze szczęścia nie dają.