Głównym bohaterem powieści historycznej jest Zbyszko z Bogdańca. W czasie podróży ze swoim stryjem Maćkiem trafił on do tynieckiej gospody. Przypadkowo zatrzymała się tam również księżna Anna wraz
z dworkami. Był wśród nich młoda i piękna Danusia, w której od razu zakochał się bohater. By pokazać jej swą wierność i odwagę postanowił zdobyć dla niej krzyżacki pióropusz. Okazja nadarzyła się nad wyraz szybko. Niestety zaatakowany Krzyżak okazał się posłem, a za wystąpienie przeciw takiej osobie groziła kara śmierci. Nie pomogło nawet wstawiennictwo księżnej i młody rycerz został zaprowadzony pod szubienicę. Tuż przed wykonaniem wyroku do ukochanego podbiegła jednak Danusia i uratowała go od śmierci poprzez zarzucenie na głowę białej woalki. Po tym incydencie młodzi przyrzekli sobie miłość i wspólne życie. Niestety na drodze stanął im Jurand ze Zpychowa, który nie chciał oddać ręki jedynej córki.
W czasie kolejnej podroży Maćka z Bogdańca dopadła choroba. Trafi on wtedy pod opiekę Jagienki. Energiczna dziewczyna poznała też Zbyszka i oboje zaczęli spędzać ze sobą dużo czasu. Jeździli razem na polowania, często rozmawiali. Po pewnym czasie Jagienka pokochała młodzieńca.
Tymczasem Krzyżacy porwali Danusię. Zrozpaczony Jurand w jej ślad wyruszył do Szczytna, by odzyskać córkę. Niestety nie udało mu się tego dokonać i dodatkowo został oślepiony i upokorzony przez wroga. Zbyszko natomiast spełniając rycerski obowiązek wyruszył na Żmudź, udzielić wsparcia wojskom Witolda. Podczas walk wpadł on na trop porywaczy Danusi. Dowiedział się, że Zygfryd i Arnold wywozili kolasą. Choć Zbyszko uwolnił ukochaną, buła ona zbyt słaba i wkrótce zmarła. Była to dla wszystkich wielka strata. Życie jednak toczyło się dalej. Zbyszko wkrótce poślubił Jagienkę i zamieszkał z nią w Bogdańcu. Dziewczyna okazała się dobrą żona i znakomita gospodynią. W roku1410 ponownie zaczęły się walki z Zakonem. Zbyszko wyprawił się więc na wojnę i dzielnie walczył pod Grunwaldem. W pojedynku z Lichtensteinem zginął Maćko, który stanął
w heroicznej obronie Zbyszka. Po zwycięskiej wojnie Zbyszko wraz z rodziną wiedli w Bogdańcu szczęśliwe
i spokojne życie.