Możemy poświęcić sie dla różnych osob, różnych wartości. Dla wielu Polakow najważniejszą wartością jest dobre imie naszego kraju. Dla Polski postanowili się poświęcić bezgranicznie. Ktos kiedyś powiedział że kochanie jest wiecej warte od życia. Ludzie, którzy oddali się dla ojczyzny, bez wątpienia ją bardzo kochali. Pytanie tylko czy warto było, aż tak wiele zaryzykowac, oddać dla naszego kraju? W dalszej części mojej rozprawki postaram sie to przytoczyć.

(Przykład 1) Przeczytanie lektury „Kamienie na szaniec ” , to narodowy obowiązek każdego z Polaków. Opowiada ona o młodzieży, która zachowała się jak prawdziwi rycerze. Kochali swój kraj, pragnęli wolności. W imie tych wartości byli gotowi oddać swoje Życie. Alek , Rudy i Zośka mieli swoje marzenia, chcieli dorastac w wolnym, niepodległym kraju, z miłości do niego cierpieli, prowadzili różne pomysłowe akcje dywersyjno–sabotazowe. Niestety zgineli w obronie ojczyzny. Dla nich milość do ojczyzny znaczyła wiecej niż co kolwiek na świecie. (Argument) Argumentem tego przykładu, może być to, że czasami warto oddać nawet życie dla swojego kraju by przyszłe pokolenie miało lepiej.

(Przykład 2) Po drugie, patriotyzmem wykazali się też bohaterowie książki pt.’’Ziele na kraterze’’ . Na początku byli szczęśliwą, pełną miłości rodziną. Lecz kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło. Ojciec Melchior wraz z córką wyjechali za granicę, a matka z drugą córką Krysią zostały w domu. Obie zaangażowały się w wojnę, Krysia była łączniczką, a mama sanitariuszką. Podczas jednej z akcji na barykadach Krystyna zginęła. Zrozpaczona matka szukała ciała córki lecz go nie odnalazła. Została ona zapamiętana jako pełna energii i wesołości dziewczyna. Jej imieniem została nazwana córka Marty, siostry Krysi.

(Argument) Argumentem do tego przykładu może być to, że niektórzy ludzie zamiast uciekać od wojny z miłości do narodu wolą zostać i walczyć za swój kraj. Moim trzecim a zarazem ostatnim przykładem bedzie przykład z życia. Gdy moja prababcia opowiadała mi o moim pradzidku, który brał udział w wojnie. Mówiła, że pradziadek był patriotą i walczył o Polskę. Niestety zginął podczas wojny. Był w stanie oddać swoje życie za swój kraj. Podsumowując moje rozważania, mogę jasno stwierdzić, że naprawdę warto było, jest i będzie zachowywać się jak prawdziwi patrioci, podobnie jak bohaterowie przedstawionych przeze mnie przykładów. Powinniśmy kochać swoją Ojczyznę, tworzyć jej historię, ponieważ my, młodzi ludzie jesteśmy przyszłością narodu. Pamięć o naszej miłości do Ojczyzny nigdy nie wyblaknie, zostaniemy za nią wynagrodzeni w niebie.