Jednymi z głównych bohaterów komedii, dramatu pt. ,,Zemsta’’ Aleksandra Fredro są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Są to sąsiedzi, mieszkający w zamku, którzy toczą spór o dziurę w murze. Szlachcice różnią się wyglądem zewnętrznym, a także charakterem i wiekiem.

                      Rejent Milczek jest całkowitym przeciwieństwem Cześnika. To wdowiec, ojciec Wacława. Właściciel połowy zamku, którą kupił wraz ze wsią. Z zawodu notariusz. Jest postacią szczupłą, drobną, ubraną zawsze schludnie. Wypowiada się poprawnie, jest ostrożny, opamiętany, cichy, powolny, spokojny oraz zamknięty w sobie. Udaje pobożnego, pokornego, skromnego, w rzeczywistości to intrygant, który działa podstępnie i potrafi być bezwzględny nawet dla syna, jedynaka. Jest bardzo inteligentny, wytrwały i uparty oraz obłudny. Często pochyla głowę i składa ręce na znak pokory. W gruncie rzeczy jest to człowiek chciwy i bez skrupułów, który konsekwentnie dąży do celu. Ma swoje powiedzonko, które często wypowiada: ,, Niech się dzieje wola nieba….’’

                     Drugi bohater, Cześnik jest starym kawalerem i prawnym opiekunem swej bratanicy, Klary. Ma sprawować pieczę nad nią i jej majątkiem, dopóki ona nie wyjdzie za mąż lub nie wybierze innej drogi – klasztoru. To wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku. Mimo, że wygląda na zdrowego i energicznego człowieka, skarży się na liczne dolegliwości. Ma porywczy i wybuchowy charakter, bardzo łatwo go rozgniewać.  Potrafi być nieobliczalny w złości. Domownicy się go boją. Cześnik jest osobą awanturującą się i zawziętą, nieustępliwą i pewną siebie. Tylko wobec kobiet jest nieśmiały. Sprawia wrażenie szczerego, niezdolnego do ukrycia żadnej intrygi. Ludzi traktuje szczerze, nie chowa urazy, jego gniew mija szybko. W przeciwieństwie do Rejenta , Cześnik ma temperament choleryczny. Ma też swoje powiedzenie: ,, Mociem Panie’’, jednak nie wypowiada się tak dobrze jak Milczek.

          Chociaż są to postacie bardzo różne to posiadają też wspólne cechy. Obaj są przywiązani do majątku, zamku. Cechuje ich samolubność, egoizm i wyrachowanie. Cześnik dla swych ambicji gotowy jest poświęcić szczęście Klary, a nawet ożenić się z Podstoliną. Rejent natomiast manipuluje losem jedynego syna dla korzyści majątkowych. Obaj skupiają się tylko na swych ambicjach.

           Bardziej podoba mi się postać Macieja Raptusiewicza, ponieważ jest bardziej sympatyczny i szczery niż Rejent Milczek. Jest patriotą, nie jest pozbawiony honoru. Zezwala na ślub Klary i Wacława. Mimo wybuchowego charakteru wzbudza większe zaufanie.