Tomek Sawyer jest tytułowym bohaterem powieści Marka Twaina opowiadającej o jego przygodach. To około dziesięcioletni chłopiec o szczupłej i zwinnej sylwetce.

Jego głowę pokrywają ciemne, kręcone włosy, które pragnie za wszelką cenę ukryć, ponieważ uważa je za zbyt dziewczęce. W zwyczajne dni chodzi boso, ubiera połatane spodnie i kurtkę. W święta zmuszony jest nosić odświętny strój, słomkowy kapelusz i buty. Co gorsza, zazwyczaj ma wtedy elegancką fryzurę eksponującą jego loki.

Tomek w młodości stracił matkę i znajduje się pod opieką ciotki Polly, która wychowuje także jego przyrodniego brata. Kobieta ma z nim niemałe problemy, gdyż bohater nie stroni od kłopotów.

Największą niechęcią Tomek darzył szkołę. Często chodził więc na wagary, gdzie wspólnie z kolegami wymyślali najróżniejsze zabawy (byli naprawdę kreatywni w tym względzie). W dodatku Tomek doskonale opanował sztukę maskowania śladów i ciotce ciężko było zorientować się, czy był w szkole, czy też spędzał czas z kolegami

Główny bohater powieści Marka Twaina jest chłopcem bardzo impulsywnym. Często wdaje się w bójki, nawet przez na błahe kwestie. Wielką rolę w jego życiu odgrywają też emocje, którymi zazwyczaj się kieruje. 

Bardzo dotkliwie, lecz także bardzo krótko, przeżywa porażki, prędko skupiając się na nowych wyzwaniach i przyjemnościach.

Tomkowi nie brakuje odwagi. Z podniesioną głową stawia czoła kolejnym przeszkodom, nigdy nie poddając się w dążeniu do celu. Nie lęka się iść z Finnem na cmentarz, gdzie stają się świadkami morderstwa. Później jest na tyle dzielny, by zeznawać w sądzie, oczyszczając dzięki temu Pottera z zarzutu zabójstwa. Kiedy wraz z Becky zgubił się w jaskiniach, miał na tyle siły, by wytrwale szukać wyjścia. Z kolei aby udowodnić swoją wartość, postanowił wziąć na siebie winę za zniszczenie książki, chociaż zrobiła to Becky. Dzięki niemu dziewczyna uniknęła surowej kary, co było bardzo szlachetne.

Młody bohater dzieła Twaina bardzo szybko zakochuje się w jasnowłosej Becky. By zwrócić na siebie jej uwagę, często się popisywał. Prędko udało mu się zdobyć sympatię dziewczyny, lecz przez swój brak rozwagi równie szybka ją stracił, chwaląc się, że wcześniej był „zaręczony” z Amy. Później Tomek robi wszystko, by zrehabilitować się w oczach Becky. Gotów jest nawet połknąć swoją dumę i przeprosić ją.

Tomek Sawyer jest postacią pozytywną. Chociaż często zdarzają mu się różnego rodzaju wybryki, od razu podbija serce czytelnika, który z zapartym tchem śledzi jego kolejne przygody. Bohater przeplata różnego rodzaju psoty z dowodami miłości, które sprawiają tak wiele radości jego ciotce, martwiącej się o swojego łobuza i bardzo go kochającej.