Sancho Pansa - charakterystyka bohatera powieści "Don Kichot" Miguela de Cervantesa. 

Sancho Pansa - podstawowe informacje o bohaterze

Sancho Pansa był prostym wieśniakiem mieszkającym w rodzinnej wsi Don Kichota w prowincji La Mancha. Szlachcic wybrał Sancho Pansę na swojego giermka i namówił do uczestnictwa w rycerskiej wyprawie, obiecując w zamian funkcję zarządcy wyspy. Sancho Pansa zdecydował się opuścić swoją rodzinę i został wiernym towarzyszem Don Kichota.

Sancho Pansa - krótka charakterystyka

Sancho Pansa to niski i pulchny, ubogi mieszkaniec wsi. Bohater jest prostoduszny i niewykształcony, ma nieskomplikowane marzenia - chciałby być bogaty, prowadzić wygodne życie. Sancho Pansa był osobą otwartą i dosyć gadatliwą, z uwagą obserwował świat i chętnie dzielił się swoją opinią. Sancho Pansa na ogół starał się zachowywać pogodę ducha, jedynie zjawiska niewytłumaczalne w racjonalny sposób wzbudzały w nim strach. 

Słabość Sancho Pansy stanowiło kierowanie się korzyściami materialnymi. W stosunku do swego pana Sancho Pansa jest bezwzględnie wierny, zawsze można na niego liczyć. Mimo że nie do końca rozumie dziwactwa Don Kichota, jest tolerancyjny wobec jego szalonych pomysłów i wizji i wspiera go w ich realizacji, ale także w przypadku niepowodzenia.

Sancho Pansa a Don Kichot - porównanie

Sancho Pansa i Don Kichot są postaciami zbudowanymi na zasadzie kontrastu. Odzwierciedla się to w wielu sferach, począwszy od ich wyglądu zewnętrznego. Sancho Pansa, jako prosty, nieoczytany człowiek reprezentuje realistyczną wizję świata, opiera się na swoim konkretnym doświadczeniu i na tym co widzi. Spojrzenie Sancho Pansy na świat przeciwstawia się romantycznej, wyidealizowanej, wynikającej z licznych lektur wizji Don Kichota.