Prędkość kosmiczna - jest to prędkość jaką należy nadać ciału (np. sondzie kosmicznej, rakiecie, wahadłowcowi), aby posiadało na tyle dużą energię kinetyczną, że mogłoby wyrwać się z pola grawitacyjnego Ziemi, Układu Słonecznego, czy też Galaktyki i poruszać w przestrzeni kosmicznej ze stałą prędkością bez korzystania z dodatkowych napędów.
I prędkość kosmiczna - określana także mianem prędkości kołowej, jest to prędkość, jaką należy nadać ciału, aby weszło na orbitę okołoziemską. Jej wartość wynosi:
vI = 7,91 km/s
II prędkość kosmiczna - jest to prędkość jaką należy nadać ciału, aby mogło opuścić całkowicie Ziemię. Jej wartość wynosi:
vII = 11,19 km/s
III prędkość kosmiczna - jest to prędkość jaką należy nadać ciału, aby mogło opuścić Układ Słoneczny. Jej wartość wynosi:
vIII = 16,7 km/s
Powyższa wartość prędkości jest prawidłowa tylko w przypadku kiedy ciało wystrzeliwujemy z powierzchni Ziemi w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu obiegowego wokół Słońca. W przypadku innego kierunku wystrzelenia ciało, prędkość ta może osiągnąć nawet wartość 42 km/s.
IV prędkość kosmiczna - jest to prędkość jaką należy nadać ciału, aby mogło opuścić naszą Galaktykę. Jej wartość wynosi:
vIV = 130 km/s
Powyższa wartość prędkości jest prawidłowa tylko w przypadku nadania mu prędkości o kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu obiegowego Słońca wokół centrum galaktyki. W innym przypadku wartość tej prędkości może nawet wynosić ok. 350 km/s.
Komentarze (0)