Spis treści:

Życzenia noworoczne – tradycja, o której warto pamiętać

Jeden ze zwyczajów związanych z końcem starego roku i nadejściem nowego to składanie sobie życzeń noworocznych. Tradycja dotycząca przekazywania wzajemnych serdeczności nie jest wymysłem ostatnich dziesięcioleci, lecz praktykuje się ją od dawien dawna.

W wigilię Nowego Roku w wioskach stroniono od hucznych przyjęć, za to chętnie chodzono do kościoła, aby przywitać kolejny rok z Bogiem. Był to też czas składania życzeń – głównie w gronie rodziny, choć wypadało także życzyć wszelkiej pomyślności sąsiadom, zwłaszcza tym najbliższym.

Dlaczego składa się życzenia noworoczne?

Życzenia składa się z różnych okazji. Nie zapominasz o nich, gdy ktoś z twoich bliskich lub znajomych ma imieniny albo urodziny. Serdeczne życzenia składasz także rodzicom z okazji Dnia Matki czy Dnia Ojca. Wręczając kwiaty, życzysz zdrowia nauczycielom 14 października. Okazji do składania życzeń jest wiele, ale dlaczego składa się życzenia noworoczne?

Od dawna wierzono, że okres przed nadejściem nowego roku, a wcześniej – czas przesilenia wiosennego (Słowianie przed nadejściem chrześcijaństwa świętowali nadejście nowego roku dopiero na wiosnę) to czas cechujący się specjalną mocą. Panowało powszechne przekonanie, że życzenia, jeśli zostaną złożone szczerze, to spełnią się w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy.

O wyjątkowym charakterze tego czasu świadczą staropolskie przysłowia, które są znane do dziś, jak np. „Jaki Nowy Rok, taki cały rok”.

Jakie powinny być życzenia noworoczne?

Odpowiedź na pytanie, jakie powinny być życzenia noworoczne, wydaje się prosta. Wszystkie życzenia, nie tylko te, które składasz w Nowy Rok, powinny być przede wszystkim szczere. 

Jakie powinny być życzenia noworoczne? Zastanów się dobrze, czego może potrzebować osoba, której składasz życzenia. W życzeniach noworocznych przeważnie pojawia się temat dobrego zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzących miesiącach. Dawniej życzenia dotyczyły głównie urodzaju: „[...], żeby się Wam rodziła i kopiła pszenica i jarzyca, groch i proso, żyto i wszystko [...]”.

 

Charakter życzeń, np. to, czy będą one zabawne, czy tradycyjne, zależy przede wszystkim od tego, kto będzie ich adresatem. Jeśli składasz życzenia swoim dobrym znajomym, którzy mają poczucie humoru, możesz przekazać im zabawny wierszyk. Jeśli jednak adresatem życzeń ma być nauczyciel, przełożony w pracy lub inna osoba, z którą łączą cię formalne stosunki, to o wiele lepszym pomysłem będzie trzymanie się tradycyjnej formy.

Przeczytaj również: Kruche piękno na wodzie. Gdzie można zobaczyć lodowe kwiaty?

Komu i w jaki sposób składać życzenia noworoczne?

Wiesz już, dlaczego składa się życzenia noworoczne i jakie powinny być, to teraz pora, aby zastanowić się, komu i w jaki sposób składać życzenia noworoczne. Teoretycznie można każdemu, kogo spotkasz w okresie bezpośrednio poprzedzającym Sylwestra i Nowy Rok. Jeśli jednak nie przepadasz za składaniem życzeń osobom, które ledwie znasz, możesz ograniczyć się wyłącznie do rodziny i najbliższych znajomych.

Tradycyjnie życzenia noworoczne są przekazywane ustnie. Nie zawsze jednak masz możliwość, aby osobiście spotkać się z osobą, której chcesz złożyć życzenia. W takiej sytuacji możesz do niej zadzwonić. Popularnym sposobem na składanie życzeń – nie tylko noworocznych, lecz również świątecznych – jest wysyłanie krótkich wiadomości – w formie SMS-ów, e-maili czy za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Nie masz pomysłu na to, jak ubrać w słowa myśli, które krążą ci po głowie? Poznaj przykłady życzeń noworocznych.

Przykłady życzeń noworocznych

Krótkie i treściwe, bardziej rozbudowane, dotyczące tylko zdrowia lub dotykające wszelkich sfer życia – życzenia składane w okresie noworocznym mogą być różne. Przykłady życzeń noworocznych, tych najkrótszych, które bez najmniejszego problemu zmieszczą się w jednym SMS-ie, to np. zwyczajne „Szczęśliwego Nowego Roku” albo zaczerpnięte z krajów anglosaskich „Happy New Year”.

Wśród popularnych noworocznych życzeń pojawiają się też takie:

„Zdrowia, szczęścia pomyślności,
na co dzień dużo radości.
Uśmiechu nie tylko od święta,
Twa droga niech nie będzie kręta”.

„Na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok.
Co by się Wam darzyło, mnożyło cały Boży rok!”

Jeśli chcesz wywołać uśmiech na czyjejś twarzy, możesz w ramach życzeń noworocznych przesłać zabawny wierszyk. Najlepiej jednak zrobisz, jeśli przez chwilę zastanowisz się, czego faktycznie chcesz życzyć konkretnej osobie. Personalizowane życzenia mogą sprawić, że ich odbiorca poczuje się wyjątkowo.

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Absztyfikant, rekuza czy monidło? Środowy quiz językowy

15 pytań dla lubiących wyzwania. Rozwiążesz ten QUIZ?