Rok szkolny w cieniu pandemii

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Wytyczne zawierają zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Ponadto rodzaj powrotu do szkoły będzie uzależniony od stopnia zakażenia występującego na danym terenie. Ostateczną decyzję będzie podejmował dyrektor, ale opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa w możliwym przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

7f0e9c4a-161f-4025-81e7-54398e9b506c

Czy maseczki dla uczniów będą obowiązkowe?

Na szczęście nie będziecie musieli nosić maseczek w klasach. Minister Piontkowski zapowiedział wyposażenie nauczycieli w przyłbice. Noszenie maseczek przez uczniów w szkołach nie będzie obowiązkowe, ale jeżeli dyrektor danej szkoły uzna, że jest to potrzebne, może zdecydować o zasłanianiu twarzy w częściach wspólnych w szkole, np. na korytarzach czy w szatniach. Podczas lekcji nie będzie to konieczne. Podobnie nie ma obowiązku mierzenia temperatury.

Bardzo ważne będzie także zachowanie podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust powinny już wejść wam w nawyk. Jeśli jeszcze tak się nie stało, warto potrenować przed powrotem do szkolnej ławki ;)

O tym, dlaczego mydło to najskuteczniejszy środek w walce z koronawirusem przeczytaj tutaj (kliknij!).

Kalendarium roku szkolnego 2020/2021. Dni wolne od szkoły

22-31 grudnia – zimowa przerwa świąteczna

Ferie zimowe: 

18 - 31 stycznia 2021 r.

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

25 stycznia - 7 lutego 2021 r.

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie.

1 - 14 lutego 2021 r.

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

15 - 28 lutego 2021 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

1– 6 kwietnia 2021 r. – wiosenna przerwa świąteczna

30 kwietnia 2021 r. – zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

25 czerwca 2021 r. – zakończenie roku szkolnego dla wszystkich uczniów

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie powrotu do szkół znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (kliknij!).