Spis treści:

Politeizm – definicja

Definicja politeizmu to w skrócie wiara w kilku bogów. Religia politeistyczna nie opiera się na jednym rodzaju relacji między poszczególnymi bogami. W przypadku hinduizmu można mówić o wierze w boga stwórcę i oddawanie mu czci ponad pozostałymi bogami. Inny rodzaj relacji to wiara w kilku bogów, przy czym każdy bóg jest aspektem boga najwyższego, istoty najwyższej lub bóstwa najwyższego.

Kolejnym typem relacji zawierającej się w definicji politeizmu jest przekonanie o wyższych celach i źródłach zbawienia, które są nadrzędną wartością w stosunku do wiary w bogów. Popularnym schematem jest również dominacja jednych bogów nad innymi (na przykład rola Zeusa w panteonie greckich bogów). Ponadto można również wierzyć w duchy, siły demoniczne oraz nieprzychylnie nastawione istoty nadprzyrodzone.

Przeczytaj również: Największe religie świata. W co wierzą ich wyznawcy?

Religia politeistyczna – cechy charakterystyczne

Religia politeistyczna wyróżnia się tym, że w swym panteonie, czyli ogóle bóstw, ma istoty o różnych cechach i kompetencjach. Mogą one dotyczyć zagadnień społecznych, gospodarczych czy prywatnych. Każdy bóg ma swoje cechy osobowości oraz sfery działania. Bóstwa w religii politeistycznej mogą więc zdobywać moce, walczyć, a nawet zakochiwać się. Nie są też wszechmogące i wszechwiedzące, ale zdecydowanie silniejsze od ludzi. Co ciekawe, niektórzy bogowie mogą być obdarzeni konkretnymi mocami, a następnie je stracić. Określa się ich wówczas mianem bogów bezczynnych.

Samo istnienie religii politeistycznych związane jest z kulturami starożytnej Grecji, Chin, Egiptu, Indii czy Mezopotamii. Nie wiadomo jednak, co sprawiło, że wierzenia politeistyczne stały się popularne.

Religie politeistyczne – przykłady

Jednym z najpopularniejszych przykładów religii politeistycznych jest hellenizm. To nie tylko pieśń przeszłości (mitologia grecka), ale i współczesna religia, której wyznawcy czczą bogów starożytnych Greków. W jej centrum znajduje się dwunastu bogów olimpijskich, a źródłami etyki są Zasady Solona, Złote wersety Pitagorasa, etyki Arystotelesa oraz inne dzieła starożytnych szkół filozoficznych.

Najwięcej wyznawców hellenizmu jest w Grecji oraz w USA. Hellenizm zrzesza około 2 tysięcy Greków, a 100 tysięcy jest zainteresowanych tym wierzeniem. Wśród bogów hellenizmu najbardziej znani to: Zeus, Posejdon, Hera, Afrodyta, Hades czy Demeter.

Innym przykładem religii politeistycznej jest mitologia rzymska. To zbiór rytuałów, obrzędów i wierzeń, które były wyznawane przez starożytnych Rzymian od najdawniejszych wieków aż do czasów, gdy chrześcijaństwo stało się główną religią dla Rzymian.

Spośród bóstw, w które wierzono, warto wspomnieć o bóstwach rolniczych. Ich charakter związany był z uprawą roślin, plonami. Co ciekawe, część z nich przetrwało w kalendarzu rzymskim oraz świętach. Na cześć boga zasiewów, czyli Saturna, w grudniu obchodzone są Saturnalia. W kwietniu – Ceresalia na cześć bogini Ceres. Przełom kwietnia i maja to czas panowania Flory i świętowanych z tej okazji Floraliów.

Dużą rolę w religii rzymskiej miały także bóstwa opiekuńcze domu. Wśród nich można wspomnieć Many (opieka nad duchami przodków), Lary (piecza nad chatą) czy Penaty (opieka nad spiżarnią). Kształtowanie się mitologii rzymskiej było ściśle związane z wpływami greckimi. To dlatego wiele bóstw ma swoje greckie odpowiedniki w rzymskiej mitologii. Przykładem może być Jowisz (grecki Zeus), Neptun (grecki Posejdon), Wenus (grecka Afrodyta) czy Amor (grecki Eros).

Przeczytaj również: Tę religię wyznawał Freddie Mercury. Ma pół miliona wyznawców, w tym kilku w Polsce

Czym różni się politeizm od monoteizmu?

Podstawową różnicą między politeizmem a monoteizmem jest liczba bogów, w których się wierzy. Monoteizm zakłada istnienie jednego boga. Wśród religii monoteistycznych warto wspomnieć o chrześcijaństwie, judaizmie czy islamie.  

Kiedyś wyznawcami monoteizmu byli Izraelici wierzący w jednego Boga Jahwe. Według Żydów za jego sprawą powstała ziemia, niebo oraz istoty żyjące. Dla Żydów bardzo istotne były osoby, które przemawiały w imieniu Boga, tak zwani prorocy, zapowiadający nadejście Mesjasza. Historię Hebrajczyków można zgłębiać, wczytując się w Stary Testament.

Politeizm to wiara w wiele bóstw. Nie jest więc kojarzony z wierzeniami chrześcijańskimi, a Babilonią, Grekami, Mezopotamią, Rzymianami czy Egipcjanami. Często bóstwa miewały ludzką postać oraz części ciała zwierząt i były czczone w świątyniach przez kapłanów. 

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie