Edukacja dla bezpieczeństwa
Od 2009 roku w gimnazjach i od 2012 roku w szkołach ponadgimnazjalnych został wprowadzony przedmiot o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa, który zastąpił wcześniejsze przysposobienie obronne. Podczas lekcji EDB uczniowie uczyli się głównie udzielania pierwszej pomocy, elementów obrony cywilnej i sposobów postępowania w razie różnorakich zagrożeń i katastrof. Teraz przedmiot ten ma być poszerzony o kolejne zagadnienia.
Przeczytaj również: Biznes i zarządzanie. Kolejny nowy przedmiot w polskich szkołach
Przysposobienie obronne od września
Minister edukacji Przemysław Czarnek, na antenie Telewizji Republika ogłosił, że od 1 września edukacja dla bezpieczeństwa zostanie poszerzona o elementy przysposobienia obronnego. Jak tłumaczył minister, mają to być zajęcia, na których uczniowie zapoznają się z bronią, a nawet będą uczyć się na strzelnicach używania jej.
Przemysław Czarnek wyjaśnił, że latach 90. tego typu praktyczne lekcje miały już miejsce w latach 90., a w obecnej sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, powrót do takiej organizacji zajęć byłby wskazany, by w razie zagrożenia każdy Polak potrafił się obronić.
Więcej o nowych zajęciach z przysposobienie obronnego przeczytacie tutaj.
oprac. Joanna Cwynar
RAPORT UKRAINA — ROSJA
Wojna w Ukrainie — relacje na żywo
„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!
Komentarze (0)