W tym artykule przeczytasz o:

Osadnik Gajówka

Osadnik Gajówka to niezwykły akwen, znajdujący się w pobliżu drogi krajowej 72, niedaleko miejscowości Laski. Nie bez powodu nazywany jest przez miejscowych Lazurowym Jeziorem czy Polskimi Malediwami – jego przejrzysta, turkusowa woda przywodzi na myśl egzotyczne plaże i aż prosi się o to, by do niej wejść, jednak... jest to zakazane! Na duże niebezpieczeństwo narazimy się również, spacerując brzegiem zbiornika.

Dlaczego? Sztucznie stworzony akwen jest częścią nieczynnej Elektrowni Adamów, której służył jako składowisko popiołów i żużli. Znajdujące się w wodzie odpady sprawiają, że ma ona silnie zasadowy odczyn. To właśnie temu jezioro zawdzięcza swój niezwykły kolor, ale niestety również toksyczność i bardzo grząską linię brzegową — kontakt z jego wodą może skończyć się oparzeniem skórnym, a spacer brzegiem — ugrzęźnięciem w szlamie z brakiem możliwości wyjścia. Na szczęście przy lokalnej drodze utworzono punkt widokowy, z którego można obserwować piękno jeziora z bezpiecznej odległości.

Przeczytaj również: Najmniejsza kawalerka w Warszawie. Nie spełnia nawet norm kojca dla psa

Krzywy Las

Ten niezwykły pomnik przyrody zlokalizowany jest niedaleko wsi Nowe Czarnowo w Zachodniopomorskiem. Idąc szlakiem turystycznym, można trafić na dodatkową atrakcję — Krzywy Las. Teren ten zawdzięcza swoją nazwę kilkudziesięciu drzewom, które na wysokości ok. 20 cm, wykrzywiają się pod kątem 90 stopni, a później znów rosną w górę. Przyczyna tej anomalii we wzroście roślin nie jest do końca wyjaśniona.  

154885921_s
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego w Krzywym Lesie drzewa rosną w ten sposób /123RF/PICSEL


Według niektórych źródeł nietypowy wygląd roślin mógł być spowodowany działalnością ludzi, którzy chcieli je właśnie w ten właśnie sposób uprawiać, by później łatwiejsze było wykonywanie z nich np. sań czy mebli. Inne mówią o tym, że specyficzne rośnięcie mogło być sprowokowane ścięciem pni drzew na pewnej wysokości we wczesnym okresie ich wzrostu, przy jednoczesnym pozostawieniu bocznych gałęzi, które w ten sposób zachowane zaczęły rosnąć ku pionowi.

Środek Europy w Suchowoli 

Suchowola to miasto w województwie podlaskim. Co ciekawego można w nim zobaczyć? Geograficzny środek Europy! W XVIII wieku kartograf Szymon Antoni Sobiekrajski ustalił, że w tym właśnie miejscu krzyżują się linie, które łączą najdalsze punkty naszego kontynentu. Co prawda jest też kilka innych punktów w Europie, które uznaje się, według innych kryteriów, za jej środek, ale warto odwiedzić również ten, szczególnie że mamy do niego bliżej niż do reszty.

1024px-Podlaskie_-_Suchowola_-_Suchowola_-_Kościuszki_-_Park_-_Kamień_centrum_Europy_20110925_01
Głaz w Suchowoli wskazujący dokładny środek Europy /fot. autor: Krzysztof Kundzicz, licencja: CC BY-SA 3.0

 

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to pasmo górskie w zlokalizowanej na Dolnym Śląsku we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Sama górska wspinaczka po tych terenach już jest dobrym pomysłem na majówkową wycieczkę, a w jej trakcie można zobaczyć jeszcze dodatkową atrakcję, czyli Kolorowe Jeziorka. Są to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy, które powstały w wyrobiskach dawnych kopalni pirytu. Swój kolor zawdzięczają składowi podłoża, na którym się utworzyły. Żółte jest zabarwione siarką, czerwone — związkami żelaza, a zielone i niebieskie — związkami miedzi.

174780846_s
W Rudawach Janowickich znajdują się jeziorka w czterech różnych kolorach /123RF/PICSEL

 

Piramida w Rapie

W miejscowości Rapa na Mazurach znajduje się niezwykły, wysoki na 16 m grobowiec, który kształtem przypomina egipskie piramidy. Najprawdopodobniej został on wybudowany końcem XVIII lub początkiem XIX wieku. Spoczywają w nim członkowie rodzinny von Fahrenheid — pruskiego rodu baronów. To właśnie do nich od XVIII wieku należała wieś.

Rapap
Piramida w Rapie jest ukryta między drzewami /fot. autor: mzopw, licencja: CC BY-SA 3.0


Baron Friedrich von Fahrenheid, kolekcjoner sztuki i mecenas, interesował się starożytnym Egiptem i dlatego chciał, by grobowiec jego rodziny miał formę piramidy oraz sprzyjał zachowaniu w dobrej kondycji zmumifikowanych ciał. Choć nie jest wiadome, kto zaprojektował budowlę, to wiele osób podejrzewa o to Bertela Thorvaldsena, którego baron był mecenasem.

Przeczytaj również: W Korei powstaje pływające miasto. Zamieszka tam tysiące ludzi

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Na Podkarpaciu w miejscowości Bóbrka, koło Krosna, znajduje się kopalnia ropy naftowej założona w 1854 roku przez wynalazcę lampy naftowej — Ignacego Łukasiewicza i jego współpracowników — Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassa-Zrenckiego. W momencie jej powstania była ona pierwszą na świecie kopalnią tego typu i to właśnie w te okolice uznaje się za miejsce, w którym rozpoczęła się historia przemysłu naftowego. W Bóbrce znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, w którym można oglądać m.in. oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”, a także wiele innych zabytkowych maszyn przemysłowych.

1024px-Szyb_kopanki_-Janina_-muzeum_nafty_w_Bóbrce_A-258_z_12.11.1991
Szyb "Janina" z ok. 1860 roku /fot. autor: Leszek39, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

 

Kamienne kręgi w Węsiorach 

Węsiory to wieś na Kaszubach, w której znajduje się niezwykłe i tajemnicze cmentarzysko Gotów i Gepidów, które powstało najprawdopodobniej w I w. n. e. Nie bez powodu nazywane jest ono polskim Stonehenge. Znajdziemy tam kurhany, pochówki ciałopalne i kamienne kręgi, które również służyły do chowania ciał. W tym niecodziennym miejscu panuje niezwykła, tajemnicza atmosfera, a z cmentarzyskiem łączy się legenda – tego, kto zabierze z niego jakikolwiek kamień, spotka nieszczęście, które sprawi, że jego życie diametralnie się zmieni.

Węsiory_krąg2_fragment2_06.07.10_p
Kamienny krąg w Węsiorach /fot. autor: Przykuta, licencja: CC BY-SA 3.0

 

Mosty w Stańczykach 

W województwie warmińsko-mazurskim we wsi Stańczyki nad rzeką Błędzianką znajdują się dwa mosty kolejowe, wybudowane w latach 1917–1918, które dziś nie spełniają już swojej funkcji. Są to jedne z najwyższych mostów w Polsce — mierzą 36,5 m, a solidną konstrukcją i doskonałymi proporcjami przypominają rzymskie akwedukty. Miejsce to cieszy się też popularnością jako idealna sceneria do wykonywania skoków na bungee, co często się tam zresztą odbywa.

90461400_s
Mosty kolejowe w Stańczykach przypominają rzymskie akwedukty /123RF/PICSEL

 

Niedokończony zamek w Łapalicach 

Bardzo ciekawym, ale też nieco dziwnym obiektem na mapie Pomorza jest niedokończona budowla we wsi Łapalice. Choć budynek zaczął powstawać dopiero w latach 80. XX wieku, to jego forma architektoniczna przypomina królewskie rezydencje z dawnych epok i to właśnie z tego powodu jest potocznie określany zamkiem.  

1024px-Zamek_w_Łapalicach
Zamiast domu jednorodzinnego wybudował zamek /fot. autor: Jakub Strzelczyk, licencja: CC BY-SA 4.0


Budynek powstał jako samowola budowlana, ponieważ jego właściciel dostał pozwolenie na budowę w tym miejscu domu jednorodzinnego, natomiast zamiast niego wzniósł sześciokondygnacyjny zamek o powierzchni 5 tys. m2 z wieżyczkami, wyposażony w kaplicę i salę balową. Ze względu na niedostosowanie się właściciela do wymogów inspektora nadzoru budowlanego zamek miał zostać wyburzony, jednak liczne batalie inwestora z inspektorami sprawiły, że ostatecznie w 2013 roku wydano jedynie decyzję o zakazie wykonywania dalszych prac budowlanych dotyczących zamku. Od tego czasu budynek niszczeje, jednak mimo tego stał się dużą atrakcją dla turystów, a jego niemal magiczny wygląd sprawił, że jego kupnem interesowała się nawet grupa fanów Harry’ego Pottera.

Przeczytaj również: Ornitoptery, czyli odwieczne marzenie ludzi, by latać jak ptaki

Odwrócony dom w Szymbarku

W kaszubskiej wsi Szymbark znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym można obejrzeć niezwykłe i unikatowe na skalę światową obiekty. Oprócz skansenu zobaczymy tam m.in. najdłuższą deskę na świecie, bunkier Gryfa Pomorskiego, największy koncertujący fortepian świata oraz najpopularniejszą atrakcję tego miejsca, czyli stojący do góry nogami dom, do którego można wejść i spłatać figla swojemu błędnikowi, ponieważ we wnętrzu budynku wszystkie elementy jego wyposażenia również są odwrócone do góry nogami.

1024px-Dom_do_góry_nogami_2013
Nawet meble we wnętrzu domu są odwrócone do góry nogami /fot.  Przemysław Jahr (domena publiczna)

oprac. Joanna Cwynar

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!