Liechtenstein - 160 km2

Liechtenstein jest księstwem, które zamieszkuje 37 937 osób. Mniej niż 60 procent z nich podaje się za obywateli tego kraju. Głową państwa jest książę, który ma najszerszy zakres władzy wśród monarchów Europy. Nie sprawuje on jednak całkowicie samodzielnej władzy, pomaga mu Landtag, czyli parlament. Stolicą Liechtensteinu jest miasto Vaduz, które jest jednocześnie geograficznym środkiem księstwa.

Państwo to nie posiada lotniska ani własnego wojska. Ostatnia bitwa, w której Liechtenstein brał udział, miała miejsce w XIX wieku. Co ciekawe, armia nie odniosła żadnych strat, wręcz przeciwnie - powiększyła swoją liczebność, ponieważ postanowił do niej dołączyć jeden z włoskich żołnierzy. Księstwo jako jedyne państwo w Europie położone jest całkowicie w Alpach. Każdy mieszkaniec tego kraju otrzymuje zaproszenie na przyjęcie urodzinowe króla.

Zamek Vaduz Lichtenstein
Widok na stolicę Lichtensteinu z zamkiem Vaduz. Źródło: 123RF/Picsel 

Wyspy Marshalla - 181 km2

Wyspy Marshalla to państwo, w którego skład wchodzi 1225 wysepek o różnej powierzchni. Republikę zamieszkuje 55 000 osób, z których prawie wszyscy są rdzennymi mieszkańcami wysp. Średni wiek mieszkańców wynosi 22,6 lat. Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent. Stolicą kraju jest miasto Majuro.

Wyspy Marshalla
Wyspy Marshalla. Źródło: 123RF/Picsel 

W kraju tym nie ma wód powierzchniowych, za to otacza go ocean. Najniższa odnotowana temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza. Wokoło wysp rozciągają się rafy koralowe. Na jednej z wysp archipelagu - Bikini testowano bombę atomową. Wyspa ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.