Żyjemy w czasach, kiedy mamy nieograniczony dostęp do artykułów domowych, spożywczych, odzieży, mebli czy dodatków. Czasem zbyt pochopnie podejmujemy decyzje o zakupie nowych rzeczy. Jest natomiast wiele sposobów na to, by z przedmiotów zalegających w naszych domach zrobić coś, co możemy kupić w sklepach. Zamiast wyrzucić płyty CD, metalowe puszki czy szklane butelki, zastanówmy się, czy nie nadają się one do ponownego użycia. Wyrzucone będą zalegać na wysypiskach śmieci, a mogą przecież ładnie zdobić nasze mieszkanie.

Nowe wazony

Szklane butelki po napojach można w łatwy sposób przerobić na wazony. Wystarczy zakupić farbę, ozdoby i puścić wodzę fantazji. Własnoręcznie zdobione butelki i słoiki możemy dostosować do wystroju mieszkania. Oprócz wazonów słoiki mogą służyć przechowywaniu sypkich produktów spożywczych, np. cukru lub soli. W taki sam sposób można wykorzystać metalowe puszki. Dodatkowo mogą one pełnić funkcję pojemnika na przyrządy biurowe, pędzle do makijażu czy inne drobiazgi.

Stara opona, nowa huśtawka

Opony, które się zużyły, nie muszą iść na śmietnik czy, co gorsza, zostać spalone. Z opony można zrobić huśtawkę – wystarczy zakupić specjalny stelaż lub przymocować oponę na mocnych sznurach do drzewa.

133305660_m
Ze starej opony w mig może powstać huśtawka! /123RF/PICSEL

Możemy ją dodatkowo pomalować i ozdobić. Zużyte ogumienie samochodowe może również stać się kwietnikiem, a nawet stolikiem – wystarczy położyć na oponie płytę pilśniową w dowolnym rozmiarze czy kształcie.

Czas na meble

Ostatnimi czasy bardzo modne stały się rzeczy wykonane z palet przemysłowych. Najczęściej wykorzystuje się je do zrobienia własnych mebli ogrodowych lub kanap. Płytę przemysłową można spolerować, pomalować, a następnie położyć na niej poduszki. W taki sam sposób da się zrobić łóżko – wystarczy dobrać odpowiednią pod rozmiar materaca ilość palet. Z kolei, stare drewniane skrzynki możemy wykorzystać jako półki lub stoliczki nocne. 

Płyty CD nie tylko do odtwarzania

Płyty CD powoli przechodzą do historii. W wielu domach można znaleźć całą kolekcję nieużywanych krążków. Ciekawym rozwiązaniem na reanimację kompaktów będzie połamanie ich i oklejenie nimi lustra, tak, by powstała z nich dla niego ramka.

87934816_m
Ze starych płyt CD można zrobić wiele ciekawych ozdób. /123RF/PICSEL

Dobrym pomysłem, jednak wymagającym nieco więcej czasu i cierpliwości, będzie zrobienie z nich żyrandola, poprzez sklejenie ich tak, by powstała kula, do której środka można włożyć żarówkę. Dodatkowo ciekawie będzie wyglądała wisząca dekoracja z płyt. W celu zrobienia takiej ozdoby należy wywiercić w płytach dziurki, złączyć je żyłką lub agrafkami, a potem powiesić na ścianie.

Odświeżenie mieszkania

Istnieje wiele ciekawych pomysłów na nadanie drugiego życia nieużywanym przedmiotom. Wykorzystywanie starych rzeczy pozwoli nam zmniejszyć ilość śmieci oraz uchroni nas przed zakupem nowych, nie zawsze potrzebnych akcesoriów domowych. Mieszkanie zostanie w ten sposób odświeżone, a środowisko odciążone od nowych śmieci, które mogły być powtórnie użyte. Popularne powiedzenie „Sharing is caring” (pol. dzielenie się jest troszczeniem) to angielskie hasło, które ma wiele znaczeń. Oprócz zachęcania ludzi do oddawania ubogim rzeczy, które nam zalegają i już się nie przydają, przekonuje także do wymieniania się przedmiotami oraz przerabiania starych, nieużytecznych rzeczy w przydatne.

Dominika Knap