Poznaj swoje mocne i słabe strony

Nie każdy od razu staje się elokwentny i bezpośredni. O swobodę w zachowaniu trudno jest przede wszystkim w nowym otoczeniu. Aby przełamać lody, warto poznać swoje mocne strony, które możemy zaprezentować wśród swoich szkolnych rówieśników. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami i wykorzystaj je jako swoich sojuszników. Jeśli jesteś osobą, której niełatwo przychodzi rozpoczynanie konwersacji, pozwól, by druga osoba zaczęła rozmowę, a wtedy łatwiej będzie ci kontynuować temat ze swojej strony. Pewne sytuacje jednak wymagają, abyś sam rozpoczynał swoją wypowiedź – na przykład w trakcie odpowiedzi ustnej przed nauczycielem. Najlepiej wtedy rozpocząć od faktów, które udało ci się zapamiętać, wzbogacając je stopniowo o jakieś ciekawostki. Nie opowiadaj jednak „bajek”, gdyż nauczyciele nie lubią jak uczniowie zmyślają. Bądź przede wszystkim naturalny. 

Co zrobić, kiedy denerwujesz się przed publicznym wystąpieniem?

Kiedy nie jesteś fanem publicznych wystąpień i na samą myśl trzęsą ci się ręce, boli cię żołądek czy nawet zbiera ci się na wymioty, spróbuj pokonać własną słabość. Nie jest to łatwa sztuka i czasem przychodzi ona wraz z wiekiem, jednak nie pozwól, by ktoś ocenił cię przez pryzmat twojej niedoskonałości. Pamiętaj, że jesteś jedynie człowiekiem i znaj swoją wartość. W czasie prezentacji czy odpowiedzi, wyznacz sobie główne cele: co chcesz konkretnie przekazać rozmówcy i w jakiej formie. Zadbaj o przejrzystość treści. Wypisz sobie najważniejsze fakty i postaraj je utrwalić. Wyszukaj w słowniku pomocne sformułowania, ale nie przesadzaj z trudnymi słowami, których i tak nie zapamiętasz. Jeśli nie potrafisz być spontaniczny, to nie improwizuj, bo może się to skończyć niepowodzeniem. Opowiedz to, co zaplanowałeś, a jeśli o czymś zapomnisz, to postaraj się zręcznie przeskoczyć dalej. Przed wystąpieniem postaraj się odstresować – wypij napar z melisy, pomyśl o czymś przyjemnym, na przykład, że będzie to tylko rozmowa z kimś, kogo lubisz i przy kim czujesz się bezpiecznie.

Jak znaleźć wspólny język z rówieśnikami?

Jeśli jesteś osobą, której trudno jest się zaaklimatyzować, musisz wyjść naprzeciw swoim słabościom. Nie bądź outsiderem, bo tylko dziwaki spędzają czas w samotności. Postaraj się znaleźć wspólny temat z kolegami czy koleżankami z klasy. Nie bój się rozpocząć rozmowy. Co łączy ludzi – to przede wszystkim wspólny śmiech. Opowiedz o zabawnej sytuacji, która cię spotkała czy komedii, którą ostatnio oglądałeś. Postaraj się zmniejszyć dystans, ale się nie narzucaj. Nikt nie lubi natrętów! Zaproponuj też wspólną zabawę czy aktywne spędzanie czasu – gra zespołowa zbliży cię z kolegami. Nie zamykaj się w sobie, ale nie mów też od razu o prywatnych sprawach. Postaraj się w naturalny sposób przeskakiwać z tematu na temat w trakcie rozmowy.

Nie ma jednej sprawdzonej metody, aby być pewnym siebie w szkole. Każdy z nas jest wyjątkowy i inaczej znosi stres. Również każdy z nas inaczej reaguje na nowe środowisko. Pamiętaj jednak, że uprzejmość i elokwencja idą w parze z pozyskiwaniem dobrych ocen czy nowych znajomości w szkole.