Student politologii na drugim roku wybiera specjalizację, która go zainteresuje. Wśród nich jest dziennikarstwo polityczne, administracja, public relations i wiele innych. Wybór specjalizacji dziennikarstwo polityczne umożliwia zdobycie umiejętności zarówno z dziennikarstwa politycznego, jak i ogólnego. Na zajęciach i warsztatach tej specjalizacji studenci poszerzają swoją wiedzę na temat dziennikarstwa, reportaży telewizyjnych, komunikacji politycznej czy prawa dla dziennikarzy, m.in. prawa prasowego czy autorskiego. Tak szeroki zakres zajęć pozwala studentowi przygotować się do pracy jako dziennikarz, nie tylko polityczny – zajęcia z prawa uczą, jak korzystać ze źródeł, jak zastrzec sobie prawa autorskie, czym jest mowa nienawiści lub czego można użyć do własnego tekstu, by nie było to nadużycie. Zagadnienia te są użyteczne w życiu codziennym – dla studentów, którzy aktywnie działają na portalach społecznościowych czy piszą własne teksty wiedza z zakresu prawa autorskiego będzie bardzo użyteczna.

Na warsztatach prasowych studenci dowiadują się, jak pisać teksty informacyjne, artykuły czy wywiady, a na warsztatach reportera TV mają możliwość zdobyć umiejętności tworzenia swoich własnych, krótkich reportaży telewizyjnych. Te zajęcia są „odskocznią” od typowych zajęć obowiązkowych, ponieważ student może wykazać się swoją inwencją twórczą, wymienić się poglądami czy zainteresowaniami z kolegami i koleżankami ze studiów. Dodatkowo, warsztaty prowadzone są przez dziennikarzy z różnych gazet, czy reporterów z popularnych serwisów informacyjnych, np. na Uniwersytecie Jagiellońskim studenci mają przyjemność pracować pod okiem byłego redaktora naczelnego Gazety Krakowskiej oraz pod okiem reportera dużego portalu informacyjnego. Wśród zajęć, które wzbogacają umiejętności dziennikarskie studentów jest kultura języka. Podczas tych zajęć student nauczy się poprawnych wypowiedzi, oraz jakich stylów, zwrotów czy fraz unikać pisząc artykuły dziennikarskie. Zajęcia z kultury języka przydają się w życiu codziennym i ułatwiają komunikację. Ciekawe mogą być również zajęcia z partii politycznych. Na nich studenci dowiadują się, jak założyć partię oraz piszą statut swojej własnej partii. Dla wiążących przyszłość z karierą polityczną będzie to ciekawe wyzwanie oraz dobre ćwiczenie. Wśród zajęć obowiązkowych pojawia się bardzo dużo historii – szczególnie XX i XXI wieku. Dziennikarz, zwłaszcza polityczny, powinien mieć szerokie pojęcie z zakresu historii. 

Wśród zajęć fakultatywnych każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego – od kina politycznego, po komunikację polityczną czy dziennikarstwo online. Plusem tej specjalizacji jest to, że niezależnie, czy student wiąże swoją przyszłość z dziennikarstwem, czy może chce iść w inną stronę, wiedza pozyskana w trakcie studiów przyda się w życiu codziennym. Politologia jest ciekawym kierunkiem, a specjalizacja dziennikarska sprawia, że oprócz teorii, nabiera się również praktyki. Dodatkowo, ukończenie I stopnia studiów politologicznych, otwiera wiele humanistycznych kierunków II stopnia – w tym m.in. kontynuacja politologii, dziennikarstwo, socjologia czy nawet filmoznawstwo i ekonomia.

Dominika Knap