Tytuł: Iliada

Autor: Homer

Czas i miejsce akcji: utwór obejmuje około 50 dni z ostatniego (dziesiątego) roku wojny trojańskiej, jednak szczegółowo opisane jest tylko kilka dni; pole bitewne pod Troją

Rodzaj i gatunek literacki: epika; epos

Streszczenie utworu:

Utwór opowiada o wojnie trojąńskiej wybuchłej na stutek porwania żony Menelaosa - króla Sparty - przez Trojańczyka Parysa

Epos rozpoczyna się skłóceniem Achillesa z Agamemnonem - naczelnym wodzem wojsk greckich. Agamemnon upodobał sobie córkę kapłana Apollina, za co Apollo (Apollin) zesłał na wojowników greckich zarazę. Zaraza trwała dopóki Agamemnon nie zwrócił ojcu córki i osłabiła wojska greckie. Achilles wytknął mu to za co wódz zabrał mu jego brankę Bryzeidę. Achilles obrażony odmówił udziału w bitwie z Troją i poprosił swoja matkę która była boginia morską o wstawiennictwo u Zeusa, aby Grecy przegrywali póki między nimi nie zapanuje zgoda. Agamemnon mimo osłabienia swojej armii decyduję się na walkę bez pomocy Achillesa.

Podczas walk serdeczny przyjaciel Achillesa - Patrokles, ubrany w jego zbroję za zgodą Achillesa wyrusza na pomoc. Ginie z ręki Hektora - syna władcy Troi. Na skutek jego śmierci Achilles mszcząc sie dołącza do bitwy. W pojedynku pokonuje Hektora i, mimo proźby Hektora by oddać Trojańczykom jego ciało, bezcześci jego zwłoki. Jednak na pokorną proźbę ojca Hektora wydaje mu jego ciało.

Epos kończy się pogrzebem Hektora.

Charakterystyka bochaterów:

Achilles

Achilles jest greckim wojownikiem.

Jest nieśmiertelny z wyjątkiem jednego miejsca na ciele - pięty. Przepowiednia mówi że podczas wojny trojańskiej zginie - co potęguje jego odwagę, przed losem się nie ucieknie. Zapalczywy i gniewny, potrafi być również szlachetny. Mało dba o innych, nie zastanawia się nad konsenkwencjami swoich decyzji, m.in. o nie uczestniczeniu w bitwie. Nie zdaje sobie sprawy z losu rodaków przy interwencji Zeusa.

Mimo tego że po śmierci Patroklosa rozumie swój błąd i budzi się w nim poczucie winy, mści się na Trojańczykach, co przechyla szalę zwycięztwa na stronę Greków. Po wygranym pojedynku z Hektorem, ciągnie jego ciało za wozem - zachowuje się nieludzko. Jednak na skutek uniżenia Priama - ojca Hektora - budząsię w nim na nowo ludzkie uczucia. Wydaje ciało, a żeby nie sprawiać ojcu przykrości, obmywa je i ubiera.

Hektor

Hektor jest prawie całkowitym przeciwieństwem Achillesa.

Jest najstarszym synem Priama - władcy Troi - i bratem Parysa. Najdzielniejszy obrońca miasta

Odważny jak Achilles, jednak nie myśli o sławie, a przede wszystkim obronie ojczyzny - to prawdziwy patriota. Ma bardzo silne poczucie odpowiedzialnosci i honoru - gani Parysa za ucieczkę z pola walki. Znał co to strach, ucieka przed Achillesem podczas pojedynku, jednak przełamuje słabość i  staje do walki. Nie pała nienawiścią, rozumie ze w pojedynku któryś z nich musi zginąć. Prosi o wydanie jego ciała rodzinie na wypadek jego śmierci i obiecuje to samo zrobić z ciałem Achillesa.

Agamemnon

Naczelny wódz wojsk greckich. Jak na wodza nierozważny, kieruje się emocjami - porwanie córki kapłana naraziło wojska na gniew boga, bezsensowny spór z Achillesem spowodował wycofanie się herosa z walk - jednak na polu bitwy jest odważny i daje przykład innym żołnierzom.

Potrafi być również wspaniałomyślny, obiecując Achillesowi nie tylko oddać brankę, ale również dać mu wiele bogactw.

Odyseusz

Król Itaki, mądry, rozważny, sprytny. Umie wybrnąć z każdej trudnej sytuacji. Ratuje Agamemnona przed buntem w wojsku. Dzięki fortelom zdobywa od trojańskiego szpiega cenne informacje.