Młodość pisarza

Znany pod pseudonimem Bolesław Prus pisarz Aleksander Głowacki urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Jego rodzice wywodzili się z zubożałej szlachty i posiadali trochę ziemi, która jednak nie przynosiła im zysków. Chłopiec szybko stał się sierotą. Po śmierci matki i ojca kilkulatkiem zajęła się babka, a parę lat później zamieszkał u ciotki Domiceli Olszewskiej w Lublinie. 

Tam także rozpoczęła się jego edukacja. Kontynuował ją w Kielcach, dokąd przeprowadził się wraz z bratem Leonem. Za jego namową wziął udział w powstaniu styczniowym, podczas którego został ranny i dostał się do niewoli. Tylko dzięki wstawiennictwu ciotki i młodemu wiekowi udało mu się powrócić do domu. 

Po ukończeniu gimnazjum Prus zdecydował się na studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym w warszawskiej Szkole Głównej. Borykał się jednak z problemami finansowymi, gdyż praca korepetytora nie przynosiła mu dużych zysków, co poskutkowało porzuceniem nauki. Imał się różnych zawodów, w końcu próbując swoich sił w pisaniu tekstów.

Rozpoczęcie działalności pisarskiej

Za debiut Prusa powszechnie uważa się artykuł społeczny "Nasze grzechy" opublikowany w 1872 roku na łamach czasopisma "Opiekun Domowy". To właśnie wtedy rozpoczęła się przygoda pisarza z dziennikarstwem. Ukazały się zarówno jego pierwsze teksty popularnonaukowe, jak i felietony. Zdecydował wówczas, że swoim nazwiskiem podpisze tylko poważne artykuły, a inną twórczość artystyczną będzie wydawał pod pseudonimem. 

Profesja publicysty przyniosła Prusowi stabilizację finansową i możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Wiązał się z różnymi czasopismami, a jego dużym sukcesem stało się objęcie redakcji tygodnika "Nowiny" w 1882 roku. Nieco wcześniej, bo pod koniec lat 70., miał miejsce rozkwit jego kariery nowelisty. Powstało parę krótkich opowiadań, a następnie także bardziej rozbudowanych powieści. 

Ukazywały się one najpierw nie w wersjach książkowych, lecz na łamach gazet. W latach 1887-1889 napisał "Lalkę", dzięki której zyskał ogromną popularność. Ożywiona działalność publicystyczna i społeczna sprawiła, że stał się cenionym autorytetem. Pogrzeb zmarłego na atak serca pisarza odbył się w maju 1912 roku i zgromadził tłumy miłośników jego twórczości.

Twóczość Bolesława Prusa

Na Prusa ogromny wpływ miały czasy, w jakich przyszło mu żyć. Popularne wówczas prądy literackie związane z pozytywizmem odcisnęły wielki ślad na twórczości pisarza. Widać to zarówno w formach, jakie przyjęły jego teksty (nowele, powieści lub opowiadania), jak i w poruszonej w utworach problematyce. 

Wczesna proza obracała się przede wszystkim wokół panujących na ziemiach polskich różnic społecznych oraz bezcelowości biernego życia potomków szlachty. Prus, obserwując rozgrywające się wokół niego wydarzenia i tragedie życiowe, opisywał je i analizował właśnie na kartach swoich książek.  

Najważniejsze utwory Prusa

1. Powieści

  • "Lalka"
  • "Anielka"
  • "Faraon"
  • "Emancypantki"
  • "Placówka"

2.      Nowele

  • "Antek
  • "Katarynka"
  • "Kamizelka"
  • "Nawrócony
  • "Z legend dawnego Egiptu"