Na prawdopodobieństwo istnienia neutrina po raz pierwszy wskazał Pauli w 1930 roku. Niewykrywalna wtedy cząstka unosząca energię była niezbędna do wyjaśnienia przebiegu rozpadu . Jednak nazwa neutrino została nadana cząstce dopiero dwa lata później przez Fermiego.
Neutrino jest leptonem o zerowym ładunku elektrycznym. Prawdopodobnie nie posiada masy, lub posiada masę bardzo małą. Połowiczny spin (1/2) przyporządkowuje neutrino do grupy cząstek zwanych fermionami.
Neutrina istnieją w trzech odmianach (zapachach):
- neutrino elektronowe
- neutrino mionowe
- neutrino taonowe
Neutrina oddziałują z innymi cząstkami jedynie za pośrednictwem słabych oddziaływań oraz grawitacji, pod warunkiem jednak ,że mają masę. Są to cząstki bardzo przenikliwe, kula ziemska jest dla nich przezroczysta.
Neutrina powstają w ogromnych ilościach w reakcjach rozszczepienia jąder atomowych, po raz pierwszy zidentyfikowano je w USA, w eksperymentach obok jednego z reaktorów jądrowych.
Obecne badania maja na celu rozstrzygnięcie czy neutrina rzeczywiście maja masę i ewentualnie ile ona wynosi. Pozwoliłoby to na ustalenie udziału neutrin w materii Wszechświata.