A. Kamiński Kamienie na szaniec, bohater główny; postać autentyczna.
Wygląd: Autor tak opisuje wygląd chłopca: "Został (...) obdarzony niemal dziewczęcą urodą. Delikatna cera, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich, subtelnych palcach...".
Życiorys: Urodził się 24 I 1921 r. Ukończył gimnazjum im. Stefana Batorego. Harcmistrz, drużynowy 23. WDH w okresie okupacji. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Był pierwszym komendantem Grup Szturmowych na terenie Warszawy, uzyskał stopień podporucznika AK. Jego imię nosił batalion Grup Szturmowych, który wsławił się podczas powstania warszawskiego. Poległ 20 VIII 1943 r. w akcji pod Sieczychami.
Charakterystyka: Delikatny, powściągliwy, trochę nieśmiały, bardzo przywiązany do matki, do której był bardzo podobny: "w obojgu uderzał (...) spokój pokrywający głębię uczucia i wrażliwość, ... łagodny i wyrozumiały stosunek do ludzi, (...) pełne oddanie się sprawie, co do której wzięli na siebie odpowiedzialność".
Zośka był urodzonym organizatorem i przywódcą, posiadał dar skupiania na sobie uwagi otoczenia, chętnie go słuchano. Mądrzy rodzice zadbali o to, by Zośka wyrósł na przewodnika swych rówieśników, a nie przywódcę-egocentryka (czyli człowieka starającego się realizować własne idee nie myśląc o innych). Chłopiec był też uparty i ambitny, miał umiejętność przewidywania. Wśród kolegów cieszył się wielkim autorytetem.
Zośka był chłopcem wyjątkowo uzdolnionym. Po ojcu odziedziczył zainteresowania techniczne, ale miał wszechstronny umysł i zajmowała go właściwie każda dziedzina wiedzy. Łatwo przyswajał sobie wiadomości, ale nie dbał o stopnie - uczył się na czwórki. W okresie, kiedy jego matka ciężko chorowała, Zośka miał same trójki. Chłopiec z zamiłowaniem uprawiał sporty. Miał bardzo dobre wyniki w strzelectwie, hokeju i tenisie, często wygrywał turnieje sportowe.
Rola w utworze: autentyczny młody bohater, patriota, który oddał życie za ojczyznę.