DZIEDZICZENIE

0

Dodaj do listy

przekazywanie informacji genetycznej z pokolenia na pokolenie. Dziedziczenie odbywa się przez rozdzielanie do komórek potomnych nośnika informacji genetycznej - DNA, w którym jest zapis genetyczny wszystkich cech organizmu.

Jedną z podstawowych czynności życiowych organizmów jest rozmnażanie się. W wyniku rozmnażania płciowego rodzice przekazują swoje cechy potomstwu. Potomstwo uzyskuje więc cechy dziedziczne od matki i ojca. Można powiedzieć, że dzieci są podobne do ojca lub matki, bądź zawierają cechy występujące u obojga rodziców.

W przypadku rozmnażania się bezpłciowego, np. podziału komórek u bakterii, komórki potomne uzyskują identyczne cechy jak komórka, z której powstały.

Dziedziczenie zapewnia utrzymanie charakterystycznych cech danego gatunku oraz zachowania podobieństwa między rodzicami a potomstwem.

Informacja genetyczna zapisana jest w chromosomach złożonych ze związku chemicznego zwanego DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy) i jest w zasadzie niezmienna, tzn. w rozwoju rodowym danego gatunku ujawnia się stale ten sam zespół cech. Potomstwo dziedzicząc określony zespół cech zachowuje cechy charakterystyczne dla danego gatunku.

Zdarza się jednak, że w obrębie gatunku mogą pojawić się jakieś nowe cechy, mówimy wtedy, że pojawiła się zmienność genetyczna. Przyczyną zmienności genetycznej mogą być:

mutacje, czyli zmiany dziedziczone przez potomstwo;
modyfikacje, czyli zmiany nie dziedziczone przez potomstwo.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Copyright: INTERIA.PL 1999-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.