Antygona jest postacią tragiczną o czym świadczy konflikt tragiczny, przed którym postawiona jest jej postać. Ma do wyboru prawo boskie, czyli pochowanie brata uznanego za zdrajcę i w skutku czego śmierć albo usłuchanie się rozkazu Kreona i pozostawienie Polinejka bez pochówku w skutku czego jego dusza błąkała by się, ponieważ dusza osoby, która nie została pochowana nie mogła przejść bram Hadesu. W obu przypadkach poniosła by klęskę

      Siostra Ismeny wybiera wartość dla niej wyższą niż rozkaz Kreona, czyli prawo boskie. Chowa brata jednak niestety zostaje złapana i zaprowadzona przed oblicze władcy Teb, który uznaję ją za winną i skazuję na śmierć. Jest to kolejny tragizm tej postaci.

    Trzecim powodem tragizmu postaci Antygonu jest klątwa ciążąca nad jej rodem przez niegodziwy postępek jej dziadka Lajosa, który uwiódł syna króla, u którego był w gościnie, a zrozpaczony chłopak po uwiedzeniu go, popełnił samobójstwo. Król przeklął ród Lajosa, a bogowie wypełnili klątwę rzucając nieszczęścia na ród Labdakidów.

     Ostatnim powodem tragizmu Antygony jest jej samotność. Po śmierci matki i swoich braci oraz odejściu z miasta oślepionego Edypa, Antygona pozostaje bez wsparcia w rodzinie, ponieważ Ismena nie pomogła siostrze pochować brata ze strachu.

      Także Antygona jest postacią tragiczną, która poniosła klęskę po zrobieniu tego co uważała za słusznę. Straciła swoje życie.