Makbet

Dramat Williama Szekspira jest lekturą obowiązkową w liceum dla uczniów z rozszerzonym językiem polskim. Uczniowie skupieni na polonistyce, zmuszeni do przeczytania kilkudziesięciu pozycji rocznie, będą mogli trochę odpocząć. Ekranizacja z 2015 roku, w reżyserii Justina Kurzela, z Michealem Fassbenderem w roli głównej jest fenomenalnym dziełem. Film jest oczywiście własną interpretacją angielskiego dramatu, lecz wszystkie główne elementy są wspólne. Produkcja posiada również świetnie odwzorowaną atmosferę średniowiecznej Szkocji i identyczne co w oryginale moralistyczne przesłanie.

Mały książę

Francuska powiastka „Mały książę” jest jedną z najważniejszych książek w historii światowej literatury. Nic więc dziwnego, że jest obowiązkową lekturą w klasie VIII szkoły podstawowej. Dotychczas była ekranizowana kilkukrotnie, lecz dopiero animacja z 2015 roku spełniła oczekiwania fanów książki. Należy ją jednak traktować jako uzupełnienie tej krótkiej filozoficznej powieści. Reżyser bowiem dopowiada do materiału źródłowego współczesny, antykorporacyjny morał. Twórca filmu jako pierwszy podjął się przedstawienia historii w sposób przystępny przede wszystkim dla dzieci, zarazem nie tłumacząc łopatologicznie ukrytych za przypowieściami znaczeń.

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona

Powieść polskiego noblisty jest lekturą obowiązkową w klasie VII szkoły podstawowej. Historia pierwszych chrześcijan, zmuszonych do ukrywania się w Rzymie była ekranizowana już kilka razy, po raz pierwszy w 1913 roku we Włoszech. Żadna wersja jednak nie była w stanie oddać mnogości myśli i wątków zawartych w dziele literackim. Tak samo było z filmem z 2001 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Jest tam jednak poprawnie ukazany ówczesny Rzym, przekrój jego społeczeństwa i początek konfliktów religijnych. Warto obejrzeć ten film, aby zaznajomić się z treścią książki, lecz pomóc można sobie amerykańską produkcją z 1951 roku, która otrzymała 11 nominacji do Oscara.

Pan Tadeusz

Poemat epicki pt. „Pan Tadeusz” jest powszechnie uważany za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej kultury. Uczeń będzie musiał zetrzeć się z nim w VIII klasie szkoły podstawowej. Dzieło Adama Mickiewicza doczekało się dwóch ekranizacji, z których ważniejsza jest wersja Andrzeja Wajdy z 1999 roku. Pomysł przedstawienia skomplikowanej, długiej historii w formie wierszowanej jest bardzo dużym wyzwaniem dla wielu uczniów. Należy jednak pamiętać, że wersja filmowa również może sprawiać trudności. Jednak na pewno pomoże w interpretacji i pozwoli zapoznać się z historią szybciej i bardziej obrazowo niż poemat.

Należy pamiętać, że dla ucznia ekranizacje lektur powinny być uzupełnieniem materiału. Obejrzenie produkcji filmowej nie będzie gwarancją dobrej oceny z języka polskiego. Adaptacje powinny być traktowane jako pomoc w lepszym zrozumieniu trudnej w odbiorze, nieprzystępnie napisanej książki.  W końcu najważniejszy jest nie sam fakt przemęczenia lektury, lecz zaznajomienie się i zrozumienie jej treści.