Matura z języka polskiego wielu osobom spędza sen z powiek i nawet dobrym lub bardzo dobrym uczniom wydaje się trudna. Konieczność dopasowania swoich odpowiedzi do klucza bywa frustrująca, a napisanie wypracowania w maturalnym stresie wydaje się karkołomnym zadaniem. Jednak wbrew pozorom nauka do matury z polskiego może okazać się całkiem przyjemna. I szybko przekonasz się, że wcale nie jest taka skomplikowana.

Nauka do matury z polskiego w 3 dni i inne mity…

…włóż między bajki i sięgnij po dobre repetytorium maturalne. :)

W internecie znajdziemy sporo wypowiedzi osób, które uważają, że można przygotować się do matury z języka polskiego w miesiąc, tydzień, trzy dni, albo w ogóle przystąpić do niej „z marszu”. I zdać. Czy to możliwe? 

Oczywiście. 

Czy warto ryzykować? Absolutnie nie.

Osoby, które piszą takie posty, to zwykle dobrzy uczniowie lub osoby z doskonałą pamięcią, które większość informacji przyswajają na lekcjach. Zamiast intensywnej nauki w stresie, tydzień przed egzaminem, postaw na mniej spektakularną, za to prostszą i pewniejszą metodę: regularną naukę i powtarzanie materiału „w małych dawkach”

Przez cały rok rozwiązuj arkusze maturalne, powtarzaj ważne definicje, pisz wypracowania, przypominaj sobie lektury. Wówczas zauważysz, że wiele motywów literackich się powtarza, a następujące po sobie epoki układają się… zupełnie logicznie. To efekt dobrze przyswojonej wiedzy — jest dla Ciebie zrozumiała, dostępna w każdej chwili.

I gotowa do tego, by zrobić z niej użytek.

Jak wygląda matura z języka polskiego?

Na początku dowiedz się, jak wygląda arkusz egzaminacyjny. Z pewnością przywykniesz do niego, rozwiązując matury próbne. Idąc na egzamin z pełną świadomością, jak będzie wyglądać arkusz z zadaniami, poczujesz się pewniej i będziesz wiedzieć, czego się spodziewać. Matura pisemna z języka polskiego składa się z dwóch części: pierwsza wymaga czytania ze zrozumieniem i odpowiadania na pytania, a drugą jest wypracowanie na jeden z trzech tematów do wyboru. W wypracowaniu, poza wykorzystaniem dostępnego fragmentu, należy odnieść się do całości utworu.

Bardzo przydatne okazuje się sprawdzenie sposobu punktowania różnych wypracowań. Dowiadując się, jak są punktowane zadania i za co można dostać punkty w wypracowaniu maturalnym, masz szansę dopasować swoje odpowiedzi tak, by uzyskać jak najwyższy wynik.

Prawdopodobnie w 2022 roku, ze względu na trwającą pandemię, nie będzie matury ustnej z języka polskiego, podobnie jak w 2021. To ważna informacja dla maturzystów. Przy okazji warto śledzić dodatkowe informacje dotyczące obostrzeń i szczególnych zmian podczas tegorocznej matur — potrzebne wiadomości możesz znaleźć w internecie (zawsze sprawdzaj datę publikacji artykułu, by mieć pewność, że to aktualne wiadomości!), a w razie potrzeby — zapytać nauczyciela lub korepetytora.

Materiały przydatne w nauce do matury z polskiego

Przystępując do nauki, warto mieć przygotowane odpowiednie materiały. Przydatne będą zeszyty i podręczniki (także te z poprzednich lat), streszczenia lektur, próbne arkusze maturalne, a także dobre repetytorium maturalne z polskiego. Przygotuj też przybory do pisania i kartki lub zeszyty do notatek. Zbierając wszystkie materiały, możesz przystąpić do nauki w pełnym skupieniu, bez odrywania się co chwilę od zadania.

Wiele osób korzysta z pomocy korepetytorów. To dobry sposób, dzięki któremu możesz szybciej zauważyć postępy, a także zyskujesz osobę, która będzie sprawdzać Twoje wypracowania i radzić, co poprawić, by na maturze wypaść jak najlepiej. Korepetytor to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które zdają maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym lub czują się bardzo niepewnie i obawiają się, że nie zdadzą egzaminu. Co więcej, w szkołach są organizowane zajęcia dodatkowe dla maturzystów. Bez względu na to, jak mało osób na nie chodzi (i jak bardzo Ci się nie chce…) — zapisz się na nie. Każda dodatkowa godzina powtórek jest cenna.

Dobry plan nauki

Niewiele osób o tym wie, ale — jako ludzie — mamy tendencję do przeszacowywania tego, co jesteśmy w stanie zrobić w ciągu dnia, i niedoszacowywania tego, co możemy zrobić w ciągu miesiąca. Nie porywaj się na codzienną naukę po dwie lub trzy godziny. Ustal dni w tygodniu, w które możesz poświęcić czas nauce do matury z polskiego. Najlepiej zaznacz je w kalendarzu jako zadanie do wykonania. I działaj regularnie, a zobaczysz efekty.

Matura z języka polskiego wymaga przyswojenia wielu typów informacji — konkretnych definicji, streszczeń lektur, czasem dat. Wymaga także umiejętności pisania wypracowań. Oceń, w których obszarach czujesz się lepiej, a które sprawiają Ci trudność i wymagają powtórek. Możesz wypisać listę tematów lub rzeczy, które chcesz powtórzyć przed maturą — to będzie dobry wskaźnik postępu.

Matura to dla wielu osób stresujący etap, ale sam fakt, że czytasz ten tekst, pokazuje, że podchodzisz do tematu odpowiedzialnie. Ucz się regularnie, kup sobie dobre repetytorium maturalne np. na stronie TaniaKsiazka.pl, dbaj o wypoczynek i nie daj się zwariować. W ten sposób z pewnością doskonale sobie poradzisz!

materiały promocyjne