Z tego artykułu dowiesz się:

Płyty CD

To nośnik danych, który powoli przechodzi do historii. Niektórzy używają ich jeszcze, jeśli mają w samochodzie stary odtwarzacz lub chcą zobaczyć film, który nie jest dostępny w żadnej z platform streamingowych. Wasze młodsze rodzeństwo może już nie wiedzieć, do czego służą te płyty. Ciekawym sposobem na reanimację kompaktów jest połamanie ich i oklejenie nimi lustra, tak, żeby powstała z nich ramka.Promienie słońca będą sprawiać, że światło odbite z płyt stworzy nietypową mozaikę na ścianach w waszym pokoju. 

Jeżeli macie więcej czasu i cierpliwości, możecie z płyt CD zrobić żyrandol, poprzez sklejenie ich tak, aby powstała kula, do której środka można włożyć żarówkę. Innym pomysłem jest wisząca dekoracja z płyt. W celu przygotowania takiej ozdoby należy wywiercić w płytach dziurki, złączyć je agrafkami lub żyłką, a następnie powiesić na ścianie.

Czytaj także: Co zwiastuje purpurowe niebo?

Stare telefony

Stara nokia
Oprócz dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS, te telefony miały jeszcze jedną funkcję... Snake'a! /123RF/PICSEL

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez smartfonu. Pozwala zapisywać najważniejsze momenty w postaci zdjęć i filmów, umożliwia kontakt z przyjaciółmi w social mediach i staje się podstawowym narzędziem do organizacji dnia. Były jednak takie czasy, kiedy telefonu używało się jedynie do wykonywania połączeniem i pisania krótkich wiadomości SMS. I jest duża szansa, że telefon, który był zaprojektowany do tych dwóch zadań, nadal znajduje się gdzieś w szufladach waszych rodziców. 

Nie warto ich wyrzucać. Te urządzenia często cechowały się bardzo dużą wytrzymałością, a może przecież dojść do sytuacji, gdzie najnowszy smartfon ulegnie zniszczeniu. Wtedy wystarczy przełożyć kartę SIM do starszego urządzenia i korzystać z niego do dzwonienia i pisania wiadomości tekstowych. Dobrze znaleźć jeszcze do niego odpowiednią ładowarkę, bo wejścia ładowania często zmieniały swój kształt na przestrzeni lat. Jeżeli się zagubiła, to nie powinien być problem. Nadal można je łatwo kupić w sklepach internetowych i nie kosztują zbyt dużo. Warto się zabezpieczyć i mieć gotowy „drugi telefon” w razie trudnej, nieprzewidzianej sytuacji.

Europalety

Meble z europalet
Niezkwykłe meble z palet. Tysiąc pomysłów, jak wykorzystać stare platformy. /123RF/PICSEL

Ostatnio bardzo modne stały się rzeczy wykonane z palet przemysłowych. Jeżeli wasi rodzice budowali dom albo pracują gdzieś w zakładach produkcyjnych, jest duża szansa, że mają dostęp do takich drewnianych platform. Pomysłowi majsterkowicze wykorzystują je do zrobienia własnych kanap lub mebli ogrodowych.

Płytę przemysłową można wygładzić, pomalować, a następnie ułożyć na niej poduszki. W taki sam sposób da się zrobić nawet łóżko – wystarczy dobrać odpowiednią ilość platform pod rozmiar materaca. W sieci znajduje się masa przydatnych samouczków, dzięki którym krok po kroku możecie zrobić swoje pierwsze meble, dając paletom nowe życie.

Palety
W ten sposób również można wykorzystać europalety. /123RF/PICSEL

Wazony

Szklane butelki po wazonach można łatwo przerobić na wazony. Wystarczy kupić farbę, ozdoby i puścić wodzę fantazji. Takie własnoręcznie zdobione butelki i słoiki można dostosować do wystroju mieszkania. Słoiki można także przyozdobić i wykorzystać do przechowywania sypkich produktów spożywczych, takich jak cukier czy sól. Do tego samego mogą służyć także metalowe puszki, które miały znaleźć się w koszu na śmieci. Dodatkowo mogą one pełnić funkcję pojemnika na przyrządy biurowe, pędzle do makijażu i inne drobiazgi. 

Wazony
Piękne wazony z butelek. Nie warto wurzycać tych przedmiotów. /123RF/PICSEL

Istnieje bardzo dużo ciekawych pomysłów na nadanie drugiego życia nieużywanym przedmiotom. To pozwoli nam zmniejszyć ilość odpadów i uchroni przed zakupem nowych przedmiotów, których tak naprawdę nie zawsze potrzebujemy. Mieszkanie zostanie w ten sposób odświeżone niskim kosztem, a dodatkowo zyska na tym środowisko naturalne. 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!