Odpowiednio się przygotuj

Mówi się, że geniusz panuje nad chaosem. Warto jednak przed rozpoczęciem zadania wykonać kilka spraw „porządkowych”. Przygotowanie stanowiska i planu nauki zdecydowanie pomoże w koncentracji. 

Po pierwsze, uprzątnij biurko – wynieś zbędne przedmioty i przygotuj wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tak, aby w trakcie wykonywania zadania nie musieć wstawać po książkę, notatki czy szklankę wody.

Po drugie, wyeliminuj rozpraszacze - wyłącz wszystkie portale społecznościowe i strony, które nie są ci potrzebne do nauki, wycisz telefon. Dzięki temu nie będziesz odrywał się od pracy. Wielozadaniowość nie jest sojusznikiem koncentracji. Wykonując kilka zadań jednocześnie, tak naprawdę przenosisz uwagę z jednej rzeczy na drugą, przez co na żadnej z nich nie skupiasz się całkowicie. Jeśli nie potrafisz pracować w ciszy, w Internecie znajdziesz muzykę relaksacyjną.

Po trzecie, sprawdź, kiedy jesteś najbardziej produktywny – niektórzy wolą wstać przed świtem, inni pracować w nocy. Według badań mózg działa sprawniej przed południem, jednak sam znasz siebie najlepiej i wiesz, kiedy masz najwięcej energii. Zaplanuj grafik tak, aby wykorzystać te godziny, w których pracujesz najskuteczniej. 

Biurko

Fot. 123RF/Picsel