Spis treści:

Szkoła średnia – kiedy trzeba podjąć decyzję o wyborze?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/2024 w większości województw rozpoczyna się w połowie maja, natomiast pierwszy jej etap kończy się w drugiej połowie czerwca (w województwie łódzkim terminy są nieco wcześniejsze). Jest to zatem ostateczny moment na to, by zdecydować się na wybór interesujących nas szkół.  

Podczas rekrutacji możemy wybrać trzy interesujące nas placówki edukacyjne – szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. W systemie (np. Vulcan, czy e-Omikron) trzeba je uszeregować w kolejności do tej, która interesuje nas najbardziej do tej, na której zależy nam najmniej.

Mimo iż pierwszy etap rekrutacji kończy się w drugiej połowie czerwca i do tego momentu mamy czas na decyzję, to nie warto zostawiać jej na ostatnią chwilę, ponieważ podjęta w stresie i pośpiechu może nie być dobrze przemyślana. Za całą sprawę najlepiej wziąć się nieco wcześniej, by już przed rozpoczęciem rekrutacji mieć wybranych kilka szkół, do których chcielibyśmy uczęszczać. 

Przeczytaj również: Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024. Ile szkół można wybrać i kiedy składać podanie?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru szkoły?

Wybierając szkołę średnią, nie warto kierować się tylko jednym czynnikiem, a zwrócić uwagę na co najmniej kilka kwestii, szczególnie tych, które są dla nas najważniejsze. Mogą być to m.in.:

1. Oferty edukacyjne szkół

Nim zdecydujemy się na konkretny wybór, dobrze przejrzeć oferty edukacyjne szkół – być może w którejś istnieje profil, który mógłby być dla nas szczególnie interesujący albo organizowane są tam ciekawe i rozwijające zajęcia dodatkowe. Przeglądanie ofert edukacyjnych szkół jest również dobrym pomysłem dla osób, które jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku chciałyby się kształcić, ponieważ coś może je zainspirować i pomóc im w dokonaniu odpowiedniego wyboru. 

2. Rankingi 

Choć rankingi szkół nie zawsze powiedzą nam o placówkach edukacyjnych wszystko to, co chcielibyśmy o nich wiedzieć, to mimo wszystko warto je przeglądnąć, by zorientować się, które szkoły plasują się w nich wysoko, a które niżej. Być może szkoła, która przypadła nam do gustu pod jakimś względem, niekoniecznie będzie dobry wyborem, jeśli znajduje się na samym końcu listy rankingowej. Rozeznanie się w rankingach może być też pomocne przy doborze szkół pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru, o czym przeczytasz za chwilę.

3. Progi punktowe z ubiegłych lat

W podjęciu decyzji o wyborze szkoły pomocne może być również zorientowanie się w progach punktowych, które w ubiegłych latach przesądziły o przyjęciu uczniów do interesujących nas klas.

Trzeba jednak pamiętać, że mają być one dla nas tylko orientacyjną informacją, ponieważ w każdym roku różnią się od siebie, a ich wysokość zależy od tego, czy egzamin ósmoklasisty w skali całego kraju był w danym roku trudny, czy łatwy. Znając jednak progi kilku szkół z danego roku, można ocenić, do której z nich było się najtrudniej, a do której najłatwiej dostać oraz czy z prób oszacowania naszej punktacji rekrutacyjnej wynika, że mamy szanse dostać się do tej placówki, czy jednak lepiej zrekrutować się do innej.

4. Koszty i dojazdy

Nim zdecydujemy się na wybór szkoły bardzo oddalonej od miejsca naszego zamieszkania, warto przedyskutować sprawę z rodzicami lub opiekunami i przeanalizować, czy koszty mieszkania w innym mieście lub dalekich dojazdów są w zasięgu możliwości finansowych rodziny.

Należy też zastanowić się na tym, czy ewentualne dojazdy nie zabiorą nam zbyt dużo cennego czasu potrzebnego na naukę albo, czy nie będą dla nas zbyt wyczerpujące.

Jeśli natomiast bardzo zależy nam na nauce w innym mieście, ale na mamy na to funduszy, możemy poszukać stypendiów, które mogą pomóc nam w spełnieniu naszego marzenia. 

5. Dni otwarte szkoły

Kwiecień jest miesiącem, w którym w wielu szkołach ponadpodstawowych są organizowane dni otwarte, w których mogą wziąć udział zainteresowani wyborem danej szkoły uczniowie ostatnich klas podstawówek. Warto odwiedzić w tych terminach interesujące nas placówki edukacyjne, by dowiedzieć się na ich temat więcej i by na własnej skórze poczuć ich atmosferę. Podczas dni otartych możemy m.in. poznać ofertę edukacyjną szkoły, porozmawiać z nauczającymi tam pedagogami i uczącymi się tam uczniami. Przebywając w tym miejscu przez kilka godzin, będziemy mogli również sprawdzić, czy odpowiada nam klimat szkoły i czy wydaje się nam ona przyjaznym środowiskiem dla nas samych.

6. Opinie o szkole

Jeśli mamy już wybrane szkoły, które nas interesują, warto dowiedzieć się o nich więcej, przeglądając opinie w internecie lub rozmawiając na ich temat z uczęszczającymi do nich starszymi znajomymi. Opinie z pierwszej ręki mogą być najbardziej miarodajne, a co za tym idzie, pozwolą nam dokładniej ustalić, czy szkoła jest odpowiednia tj. czy uczą w niej dobrzy pedagodzy, czy absolwenci dostają się na wymarzone studia, czy nie ma w niej problemów z przemocą i czy panuje tam atmosfera wzajemnej życzliwości.

7. Znajomi

Jeśli jesteś raczej introwertyczną osobą, której trudno nawiązywać kontakty w nowej grupie osób, warto wybrać się do tej samej klasy z kimś znajomym, o ile tylko macie podobne umiejętności i cele edukacyjne. Dzięki znajomej osobie w pierwszych dniach szkoły nie będziesz się tak bardzo stresować i łatwiej będzie ci nawiązać znajomości w nowej klasie.

Przeczytaj również: „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych szkół średnich. Gdzie warto się uczyć?

Szkoła pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru

W większości województw uczniowie rekrutujący się do szkół mogą wybrać szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru, zaczynając od tej, która interesuje ich najbardziej i kończąc na tej, która najmniej. W każdej z wybranych przez siebie szkół można zrekrutować się do wszystkich dostępnych klas pierwszych. Choć układanie preferencji szkół może wydawać się mało skomplikowane, to warto do tego podejść w taki sposób, by skorzystać z jak największej liczby możliwości i by zabezpieczyć się na wypadek niepowodzenia.

Jeśli szczególnie zależy nam na dostaniu się do konkretnej szkoły, a profil jest dla nas mniej istotny, dobrze będzie wybrać w danej szkole kilka interesujących nas oddziałów. Jeśli nie dostaniemy się do tego wymarzonego, jest szansa, że uda nam się zakwalifikować do innej klasy o takim samym bądź pokrewnym profilu. Jeśli nadal będzie nam zależało na uczęszczaniu do konkretnej klasy, to dużo łatwiej będzie nam się przenieść między oddziałami w danej szkole niż między dwoma szkołami.  

Przy ustalaniu listy preferencji nie warto wybierać jedynie trzech najlepszych szkół w okolicy, ponieważ jeśli okaże się, że egzamin nie poszedł nam tak, jak tego oczekiwaliśmy, to nie dostaniemy się do wszystkich trzech placówek i będziemy musieli brać udział w rekrutacji uzupełniającej. Najbezpieczniej będzie więc wybrać trzy szkoły na różnym poziomie. Jako szkołę pierwszego wyboru warto zaznaczyć tę, w której progi mogą wydawać się nieco wyższe niż nasza szacowana punktacja – być może akurat egzamin pójdzie nam dobrze i uda nam się do niej dostać. Jako drugą dobrze jest wybrać taką, która pod względem progów jest w naszym zasięgu. Natomiast trzecia powinna być szkołą awaryjną, czyli taką, w której będziemy mieć zapas punktów ponad próg – jeśli na egzaminie powinie nam się noga i nie dostaniemy się do dwóch pierwszych, z tą ostatnią powinno się powieść.

Warto pamiętać również o tym, że nawet jeśli egzamin pójdzie nam dużo gorzej, niż się spodziewaliśmy, to po zamknięciu pierwszego etapu rekrutacji, a jeszcze przed otwarciem drugiego (czyli zaraz po tym, jak otrzymamy wyniki testu), będziemy mogli zmienić jeszcze listę swoich preferencji, by wybrać szkoły z niższymi progami punktowymi. 

Przeczytaj również: Szkoła jest dobra czy raczej uczniowie? Tak sprawdzisz skuteczność swojego liceum

Czy rankingi szkół średnich są obiektywne?

Rankingi szkół najczęściej są tworzone na podstawie wyników matur, olimpiad czy konkursów przedmiotowych, dlatego na pewno przekazują nam na temat szkół istotne, a przede wszystkim zweryfikowane informacje.

Przy wyborze szkoły nie warto jednak kierować się tylko rankingami, ponieważ nigdy nie wiemy, czy pozycja szkoły w rankingu jest wynikiem tego, że uczniowie odbierają w niej świetną edukację, czy może sukces szkoły jest skutkiem tego, że uczęszczają do niej tylko najzdolniejsi uczniowie, albo tylko tacy, których rodziców stać na najlepsze korepetycje.  

Lepsze niż rankingi może okazać się za to udostępnione przez CKE narzędzie, dzięki któremu na podstawie porównania konkretnych danych dotyczących postępów uczniów (tzw. wskaźnika EWD) można sprawdzić, w której ze szkół nauka jest najbardziej efektywna. Więcej o narzędziu i tym, jak można z niego korzystać, przeczytasz tutaj.

Warto wziąć pod uwagę również to, że często zdarza się, iż w szkołach, których uczniowie osiągają najlepsze wyniki, panuje stresująca atmosfera i tzw. wyścig szczurów, z którymi nie każdy nastolatek będzie sobie w stanie psychicznie poradzić.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?