1340 r. - Król Anglii Edward III ogłosił się królem Francji 

Edward III to król znany ze swoich sukcesów militarnych i przywrócenia władzy królewskiej po katastrofalnych w skutkach rządach swojego ojca, Edwarda II.  Podczas swojego panowania Edward III przekształcił Królestwo Anglii w jedną z najpotężniejszych potęg militarnych w Europie. Jego pięćdziesięcioletnie panowanie było drugim najdłuższym w średniowiecznej historii Anglii i objęło istotne zmiany w ustawodawstwie i rządzie, w szczególności ewolucję angielskiego parlamentu. Król musiał radzić sobie także, ze spustoszeniami spowodowanymi Czarną Śmiercią, czyli dżumą. 

26 stycznia 1340 roku Edward III ogłosił się prawowitym spadkobiercą francuskiego tronu, co zapoczątkowało wojnę. Biorąc pod uwagę długość i złożoność tej wojny, można uznać, że była to pierwsza wojna ogólnoeuropejska. Historycy przyjęli termin „wojna stuletnia” jako historiograficzną periodyzację obejmującą te wydarzenia, składające się na najdłuższy konflikt zbrojny w historii Europy. 

1521 r. - nieudany atak wojsk krzyżackich na Olsztyn, którego obroną dowodził Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik był polihistorem – czy wiecie, co to znaczy? Polihistor to osoba posiadająca rozległą wiedzę z wielu różnych dziedzin, innym przykładem takiej postaci jest Leonardo da Vinci. Kopernik był prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego. Wśród jego zainteresowań znajdowała się również astronomia i astrologia, matematyka, ekonomia, strategia wojskową, kartografia i filologia. 

Wojna z zakonem krzyżackim była pierwszym (i jedynym) konfliktem zbrojnym, w jakim astronom bezpośrednio brał udział. Kopernik, jako formalny zwierzchnik sił zbrojnych Olsztyna, wezwany do poddania się zdecydował się na obronę miasta. Wcześniej spodziewając się ataku, naprawił mury warowne i pośpiesznie gromadził amunicję i zapasy pożywienia. Kopernik nie brał czynnego udziału w obronie. Podczas potyczki udał się na mury zamku, aby obserwować toczącą się walkę. Zamek w Olsztynie był przygotowany tak dobrze, że wojska krzyżackie po jednej próbie odstąpiły od zdobycia miasta.  

1875 r. – Amerykanin George Green opatentował elektryczne wiertło dentystyczne

Prymitywne wiertła dentystyczne były używane w XVIII i na początku XIX wieku. W 1868 r. Amerykański dentysta George Green uruchomił wiertło za pomocą prostego urządzenia napędzanego pedałem (podobnie, jak w starych maszynach do szycia). Szybkość poruszania się wiertła zależała od siły i tempa naciskania na pedał przez dentystę. Było to dosyć uciążliwe, więc kilka lat później, w 1875 r., opatentował elektryczne wiertło dentystyczne.

Ten wynalazek, który pomógł milionom, ale którego nikt tak naprawdę nie lubi, zrewolucjonizował stomatologię. Pionierskie elektryczne wiertło Greena wykorzystywało silnik elektromagnetyczny. Na początku XX wieku większość gabinetów stomatologicznych została podłączona do prądu, więc osobny silnik nie stanowił już problemu, a elektryczne wiertła stały się standardem. 

Inne wydarzenia z 26 stycznia:  

1788 r. – Arthur Phillip, przypłynął do dzisiejszego Sydney Cove ze statkiem skazańców, podniósł brytyjską flagę i założył pierwszą stałą osadę europejską na kontynencie australijskim. Na pamiątkę tego wydarzenia 26 stycznia ustanowiono australijskim świętem narodowym. 

1797 r. – Austria, Prusy i Rosja podpisały w Sankt Petersburgu ostateczną konwencję rozbiorową głoszącą, że nazwa Królestwa Polskiego ma być wymazana na zawsze z map.   

1871 r. – Rzym został oficjalnie stolicą zjednoczonych Włoch. 

1940 r. – Generalny Gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie zakazujące Żydom podróżowania koleją.   

1950 r. – Indie stały się republiką, uzyskując pełną niezależność od Wielkiej Brytanii. 

1966 r. – W I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce udanego zabiegu przeszczepienia narządu (nerki). 19-letnia pacjentka zmarła 16 lipca 1966 roku na zapalenie trzustki z pracującą nerką. Na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu obchodzimy Dzień Transplantacji. 

Nietypowe święta: 

Dzień Australii

Światowy Dzień Celnictwa 

Dzień Dialogu z Islamem