Jak się robi screena na laptopie? To bardzo proste. Oto kilka pomocnych sposobów i tricków:

Użyj klawisza "Print Screen"

Najprostszym rozwiązaniem jest wciśnięcie klawisza „Print Screen” (może być podpisany skrótem „PrtSc”) w momencie, w którym chcemy uwiecznić to, co właśnie znajduje się na ekranie. Po naciśnięciu należy włączyć dowolny program do obróbki zdjęć (np. Paint) i wrzucić zrobione zdjęcie (przy użyciu opcji „wklej” lub wciskając „Ctrl” + „V”). Teraz możemy go dowolnie przerobić lub od razu zapisać.

Użyj kombinacji klawiszy - Print Screen + fn

W przypadku gdy „Print Screen” umieszczony jest dokładnie na klawiaturze numerycznej po prawej stronie, może się zdarzyć, że zrobienie screenshota jest niemożliwe przy użyciu tylko tego klawisza. Wówczas trzeba odnaleźć klawisz funkcji („fn”) i przycisnąć go w tym samym momencie co „Print Screen”. Dopiero tak zrobiony zrzut ekranu można wkleić do dowolnego programu i zapisać.

W Windows 8 i Windows 10 po wciśnięciu klawiszy „Win” + „Print Screen” można bezpośrednio zapisać screenshota w formacie .png, bez konieczności wklejania go wcześniej do Painta lub innego programu.

Jak zrobić zrzut ekranu bez klawisza „Print Screen”?

Co zrobić, gdy na klawiaturze laptopa brakuje „Print Screena”? O ile nie zależy nam na zdjęciu całego ekranu, a jedynie na jego fragmencie, możemy uruchomić klawiaturę ekranową. Najprostszym sposobem na jej włączenie jest wejście w "Start" i wpisanie w wyszukiwarkę „klawiatura ekranowa”. Gdyby system jej nie odnalazł, znajdujemy ją ręcznie.

Np. w Windows 7 wchodzimy w „Start”, następnie we „Wszystkie programy”, w folder „Akcesoria”, wreszcie w folder „Ułatwienia dostępu”. Tam wśród plików znajdujemy klawiaturę.

W Windows 10 klikamy zaś w „Start”, potem w „Ustawienia”, następnie w „Ułatwienia dostępu” i wreszcie w opcję „Klawiatura”.

Po uruchomieniu klawiatura pojawi się na ekranie. Wtedy klikamy w klawisz „Print Screen” i zdjęcie wklejamy do programu Paint. Jedyną wadą tego sposobu może być okno klawiatury widoczne na zdjęciu, co często pociąga za sobą konieczność wycięcia tego fragmentu screena. Klawiaturą można jednak dowolnie manewrować i ustawić ją tak, by zajmowała jak najmniejszą powierzchnię ekranu, a jednocześnie by nadal dało się kliknąć „Print Screen”.