Korzystanie z ekologicznych materiałów jest jednym ze sposobów ochrony środowiska. Każdy wie, że przemysł włókienniczy stanowi bardzo duże obciążenie dla naszej planety. Dlatego powinniśmy bardzo starannie wybierać nasze ubrania i materiały, z których są wykonane.

Jakie są podstawowe cechy ekologicznych materiałów?

Są wykonane w większości z naturalnych i lub pochodzących z recyklingu surowców. Są bardzo popularne wśród etycznych firm. Główną zaletą ich używania jest zmniejszenie szkodliwości dla środowiska. Pomagają w ograniczaniu ilości odpadów i emisji, oszczędzaniu wody i regeneracji gleby.

Ekologiczność to cecha nie tylko procesów produkcji, lecz również samych metod hodowli włókien. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że żaden materiał nie jest w 100% ekologiczny. Które substancje należą do najbardziej ekologicznych i jakie są ich podstawowe właściwości?

Produkty zwierzęce

Wełna, skóra, futro, jedwab lub puch. Każdy z nich jest uważany za przyjazny dla środowiska, ale wymaga pracy przy zwierzętach. Te materiały są ekologiczne, ale jest wiele innych możliwości. Do produkcji odzieży nie musimy wykorzystywać zwierząt. Są inne sposoby na uzyskanie wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie.

Bambus

Bambus rośnie niezwykle szybko i nie wymaga nawozów ani pestycydów. Dlatego włókno bambusa jest uważane z jeden z najbardziej ekologicznych surowców w branży włókienniczej. Jest wygodne i doskonale chłonie wilgoć. Te właściwości bambusa czynią go idealnym surowcem, zwłaszcza do produkcji skarpetek bambusowych.

Bioplastiki i biosyntetyki

Te bioprodukty są wytwarzane z takich surowców, jak odpady rolnicze, wodorosty, skrobia czy trzcina cukrowa. Jak się je wytwarza? Rośliny poddaje się obróbce chemicznej, aby przetworzyć je we włókna. Uważaj, bo nie wszystkie są w 100% odnawialne! Niektóre z nich zawierają substancje ropopochodne.

Konopie organiczne

Konopie to specjalny gatunek szybko rosnącej rośliny, która nie wyjaławia ziemi i nie wymaga stosowania pestycydów. Surowiec ten nie podrażnia skóry, dzięki czemu nadaje się także do produkcji odzieży sportowej. Jest doskonałym zamiennikiem dla bawełny. Jednak surowiec ten ma poważną wadę, którą jest jego wysoka cena.

Len

Kolejny materiał to len. To bardzo wytrzymała roślina, która jest w stanie przetrwać w miejscach, w których inne zboża nie mają szans. Ponadto nie wymaga stosowania pestycydów. Największą zaletą lnu jest to, że wykorzystuje się z niego wszystko – nasiona, olej i słomę. Dzięki temu nie generuje żadnych odpadów. Jednak len, podobnie jak konopie, jest jednym z droższych materiałów.

Modal

Ten polisyntetyczny materiał jest wytwarzany z pulpy drzewnej. Najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się drewno bukowe. Chociaż modal występuje w naturze, wymaga przetworzenia przez człowieka. Jeśli szukasz wysokiej jakości materiału Tencel (zwanego też lyocell), to właśnie jest to.

Bawełna organiczna

Najbardziej znany ze wszystkich ekologicznych materiałów. Organiczna bawełna jest produkowana przy użyciu niemodyfikowanych genetycznie nasion, bez pestycydów i bez nawozów. Jednak niewiele zakładów wykorzystuje w 100 % organiczną bawełnę z certyfikatem GOTS w każdym procesie produkcyjnym.

Materiał z odzysku

Beż wątpienia materiał z odzysku jest najbardziej ekologicznych z wszystkich opisywanych. Co może być przyjaźniejsze środowisku niż wykorzystanie odpadów? Materiał z odzysku to nieużywane resztki lub materiał z drugiej ręki. Ponieważ te materiały zostały już wyprodukowane, nie generują dodatkowych odpadów. Coraz więcej marek wytwarza swoje produkty z odpadów włókienniczych lub materiałów pochodzących z powtórnego przetworzenia.

Materiały z recyklingu

Jaka jest najważniejsza wspólna cecha bawełny, poliestru, nylonu i elastanu? Wszystkie te materiały można poddawać recyklingowi! Bawełna z recyklingu jest jeszcze bardziej przyjazna środowisku niż organiczna. Poliester jest produkowany z plastikowych butelek. Nylon z recyklingu jest wytwarzany z odpadów przemysłowych i pokonsumpcyjnych, np. sieci rybackich, skrawków materiału, wykładzin podłogowych i plastików przemysłowych z oceanów i wysypisk śmieci.

Tencel/lyocell

Czy wiesz, że Tencel™ to markowa wersja lyocellu? Tak, to prawda! Tencel lub lyocell to rodzaj rayonu produkowanego z włókien celulozy. A te są wykonane z pulpy drzewnej, głównie z drzewa eukaliptusowego. 

Jaki jest morał z tego artykułu? Zawsze czytaj metki! Innymi słowy, sprawdzaj, z czego są wykonane ubrania, które kupujesz i zwracaj uwagę na transparentność firmy.