Ikarowy lot - znaczenie

"Ikarowy lot" - związek frazeologiczny oznaczający podejmowanie się realizacji odważnych zamierzeń bez zastanowienia się nad możliwościami powodzenia i ewentualnymi trudnościami lub konsekwencjami, często kończące się niepowodzeniem. "Ikarowy lot" to bezrefleksyjne dążenie do spełnienia marzeń, oparte jedynie na silnym pragnieniu, a nie na rozumowej analizie. Źródłem związku frazeologicznego "Ikarowy lot" jest grecki mit o Dedalu i Ikarze.

Ikarowy lot - treść mitu o Dedalu i Ikarze

Wyrażenie "Ikarowy lot" jest związane z historią Dedala, ateńskiego budowniczego i jego młodego syna Ikara.  Związek "Ikarowy lot" pochodzi od nierozsądnego zachowania Ikara. Dedal został wezwany przez króla Krety Minosa, aby zaprojektował i wzniósł labirynt dla jego syna Minotaura, który urodził się jako pół-człowiek i pół-byk i zagrażał mieszkańcom wyspy. 

 Ateńczyk, który zabrał ze sobą Ikara, wykonawszy swoje zadanie, zapragnął wrócić do ojczyzny. Nie było to możliwe, ponieważ król Minos chciał zatrzymać zdolnego rzemieślnika-artystę, do którego szczerze się przywiązał i powierzał swoje tajemnice. Nie mogąc odpłynąć, pomysłowy Dedal wymyślił, że wydostaną się z wyspy dzięki skrzydłom skonstruowanych przez niego z piór sklejonych woskiem.

Tu nastąpił ciąg wydarzeń, który doprowadził do nieszczęścia i, do którego odwołują się słowa "Ikarowy lot". Ojciec przestrzegł Ikara, aby nie zniżał zbyt mocno lotu ze względu na wilgoć morza, ani nie wznosił się zbyt wysoko ze względu na ciepło słońca. 

Ikar, gdy tylko poczuł wolność, jaką dały mu skrzydła, zachwycony lotem zapomniał o ojcowskich przestrogach i poleciał w górę niczym ptak. Słońce roztopiło wosk, skrzydła rozpadły się na kawałki, a młodzieniec wpadł do morza. Beztroski Ikarowy lot skończył się tragicznie.