Cywilizacja z jej odkryciami, pozwala osiągnąć to, co do tej pory było niemożliwe. Jednym z jej bardzo ważnych odkryć z pewnością jest komputer. Czy pełni on ważną rolę w życiu współczesnego człowieka? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie przytaczając przykłady i argumenty z życia każdego współczesnego człowieka.

      Komputery znajdziemy dosłownie wszędzie. Znajdują one zastosowanie nie tylko w naszych domach w formie rozrywki. Komputery wykorzystywane są w urzędach, medycynie, astronomi, we wszystkich gałęziach przemysłu. Wykonują za nas niebezpieczną pracę, dokonują pomiarów, badań, analiz, obliczeń. Pozwalają na zbiór i przechowywanie ogromnej bazy danych,  dzięki ogólnemu dostępowi do wiedzy rozwój anszej cywilizacji przebiega coraz szybciej, mamy dostęp do osiągnięć całej ludzkości, na których możemy bazować i uczyć się.  Już samo to odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Co jednak komputer oznacza dla jednostki? 

    Zacznijmy od możliwości przesyłu informacji i wiadomości na cały świat. W jednej sekundzie możemy rozmawiać z całkiem obcą osobą z drugiego końca świata, jak i z bliską rodziną w innym mieście. Komputery łączą ludzi. Pozwalają poznać kogoś o takich samych zainteresowaniach, kogoś z kim nie mielibyśmy możliwości spotkać się w rzeczywistości z racji odległości czy zwykłej nieśmiałości w stosunkach z innymi. Ekran monitora daje nam więcej odwagi, możliwości na poznanie kogoś wyjątkowego, znalezienie drugiej połówki w mieście obok albo na drugim końcu kraju.

   Komputery dały współczesnym ludziom nowe możliwości rozwoju i podjęcia wymarzonej pracy. To nie tylko ogromna baza potencjalnych pracodwaców  ale również całkiem nowe możliwości. Praca zdalna, bez wychodzenia z domu, umożliwająca np. ludziom niepełnosprawnym na podjęcie działań zarobkowych.  Samo wynalezienie komputera dało tysiące nowych możlwości podjęcia pracy. Programowanie, tworzenie nowych systemów, baz danych i wiele wiele innych.

     Jak widać współcześnie praktycznie na każdym kroku napotykamy komputery. Większość z nas posiada telefony komórkowe, które same w sobie są mini-komputerami, pozwalającymi na kontakt z innymi, czy surfowanie po internecie. Odgrywają ważną rolę w naszej cywilizacji i niemal nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez nich. Niestety dostrzec też możemy negatywne tego strony. Uzależnienia wszelkiego typu, stalking internetowy, prostytucja, łatwiejszy dostęp do groźnych treści. Istnieją dwie strony medalu i obie są bardzo ważne dla każdego współczesnego człowieka