Głównym bohaterem powieści  J.R.R Tolkiena pod tytułem "Hobbit - czyli tam i z powrotem" jest Bilbo Baggins.

   Bilbo był zamożnym hobbitem, synem Bunga Bagginsa i Belladonny Tuk. Mieszkał Bag End w Hobbitonie. Miał około 50 lat.

   Autor opisuje hobbita jako stworzenie podobne do człowieka ,mniejsze od krasnoluda ale większe od liliputa.

   Bilbo miał pogodną twarz, często się uśmiechał. Nie nosił brody , miał ciemne kręcone włosy, długie palce. Jak każdy hobbit ,Bilbo miał spory brzuch. Ubierał się w kolorowe stroje, przeważnie żółte i zielone. Nie nosił butów, ponieważ jego stopy były duże , twarde i porośnięte włosami.

   Bilbo mieszkał sam. Jego domem była duża i ładna nora w jednym z pagórków. Odziedziczył ją po swoich rodzicach. W swoim domu czujł się najlepiej, dlatego rzadko ją opuszczał.

   Hobbit był spokojny ,gościnny, wygodny,  lubił porządek i miał poczucie humoru. Dużo jadł, często palił fajkę. Nie lubił przygód i podróży.

   Wszystko się zmieniło,kiedy hobbita niespodziewanie odwiedził  czarodziej Gandalf, który zaproponował mu daleką wyprawę.

   Bilbo stanął przed wyzwaniem - mógł wyruszyć w podróż pełną przygód lub dalej prowadzić nudne życie i leniuchować.

   Decyzja była dla niego bardzo ciężka ,bo nie lubił wysiłku  i zmian. W końcu jednak  wyruszył wraz z trzynastoma krasnoludami i czarodziejem po skarb do Samotnej Góry - siedziby smoka Smuga. W niebezpiecznej wyprawie dostał rolę włamywacza.       Początki były bardzo trudne, Bilbo wraz z towarzyszami napotkał wiele przeszkód i niebezpiecznych sytuacji.  Bilbo sprawdził się w roli włamywacza już na początku wyprawy podczas spotkania z trollami. Mimo dużych trudności zdobył klucz to ich jaskini. Było tam sporo żywności i dwa zaczarowany miecze.

   Był sprytny pokazał to między innymi kiedy został sam w podziemiach Goblinów. Znalazł wtedy zaczarowany pierścień. Próbując odnaleźć wyjście spotkał Golluma - stwora wielkich oczach. Bilbo wygrał z nim zabawę w  zagadki, udało mu się wyjść z jaskini.

   Zaczarowany pierścień, który sprawiał, że Bilbo był niewidzialny ,pomógł mu zaimponować krasnoludom, które uznały go za wspaniałego włamywacza -  gdy nagle i  niespodziewanie zjawił się przy nich.

   Bilbo był pomysłowy i odważny . Kiedy cała drużyna została schwytana przez olbrzymie pająki to Bilbo uwalnił towarzyszy.

  Świetnym pomysłem było ukrycie krasnoludów w beczkach i uwolnienie ich od elfów.

   Bilbo znalazł drzwi w skale pod Samotną Górę oraz sposób, żeby je otworzyć.

   Wykazał się rozsądkiem i mądrością, kiedy wraz z krasnoludami trafił do smoka Smauga-  to właśnie Bilbo uciekł z pucharem i znalazł słaby punkt smoka - mały brak zbroi na brzuchu potwora.

   Po znalezieniu arcyklejnotu - Serca Góry oraz wyjścia Bilbo był podziwiany za odwagę i mądrość.

   Kiedy podczas spotkania z Bardem ,Bilbo ryzykownie ofiarował mu arcyklejnot - został pochwalony przez Gandalfa za bohaterstwo i spryt.

  Uważam , że Bilbo Baggins był bardzo wrażliwym, uczciwym i interesującym hobbitem. Każda przygoda zmieniała go na lepsze. Odkrywał w sobie wiele nowych cech,  bardziej uwierzył  w swoje możliwości.

   W czasie wyprawy stawał się coraz mądrzejszy, rozsądniejszy, odważniejszy co wielokrotnie udowodnił. Nigdy nie przechwalał się swoimi wyczynami, co świadczy o jego skromności             Myślę, że ta wyprawa miała dla Bilbo Bagginsa wielkie znaczenie.  Nauczył się inaczej patrzeć na świat, zyskał wspaniałe wspomnienia, które po szczęśliwym powrocie do domu spisał w swoim pamiętniku.