Balladyna jak i też Alina były córkami wdowy pochodzącej z biednej chaty. Obydwie były piękne i młode. Balladyna jest całkowitym przeciwieństwem do jej siostry Aliny. Miała ona ciemne włosy, ciemne oczy i jasną cerę. Alina miała niebieskie oczy, blond włosy zaplecione w warkocz i rumianą cerę.

Balladyna byłą egoistką. Nie pomagała innym i stosowała kłamstwa, by zawsze było dobrze tylko jej. Jednym z przykładów jej zachowania jest to, że zabiła siostrę tylko po to żeby ożenić się z księciem i zostać królową. Była bardzo leniwa, nie pracowała w domu. Nie pomagałą matce, to bardziej matka i siostra robiły wszystko za nią. Cały czas żądała tylko władzy.

Alina była przeciwieństwem Balladyny. Wszystkich darzyła szacunkiem i miłością, pomagała innym i chciała, żeby inni czuli się dobrze. Często wyręczała innych w pracy. Była wesoła i cieszyła się z tego, co ma. Mimo zachowania siostry, darzyła ją szacunkiem i jej pomagała.

Myślę, że wzorcem do naśladowania jest Alina, ideał kobiety pięknej, dobrej i szlachetnej. Natomiast postępowanie Balladyny jest godne potępienia. Uważam, że gdyby Kirkor od razu, w chacie wybrał jedną z córek wdowy, nie doszłoby do tej tragedii i książę żyłby szczęśliwie.

Opowieść pokazuje, że siostry mają przeciwne cechy charakteru. Jednak ukarana zostaje zła strona, co uczy że dobro zawsze zwycięża nad złem.