Inaczej motyle nocne; są to owady prowadzące nocny tryb życia.

Różnice pomiędzy ćmami a motylami

Podstawową różnicą jest to, że motyle dzienne posiadają proste i cienkie czułki zakończone buławką, natomiast ćmy czegoś takiego nie mają. Czułki samców często są pierzaste.

Motyle dzienne są aktywne dniami, natomiast zdecydowana większość ciem zalicza się do gatunków nocnych lub aktywnych o zmierzchu bądź świcie.

Ćmy tworzą jedwabny kokon dookoła poczwarki, motyle zazwyczaj tego nie robią.

Skrzydła motyli dziennych zazwyczaj są ubarwione na jaskrawe kolory. Ćmy natomiast mają skrzydła szare, brązowe, białe lub czarne, które często posiadają na sobie skomplikowane wzory. Służą one jako kamuflaż.

Motyle odpoczywając, składają skrzydła pionowo. Ćmy rozkładają je na boki lub składają w sposób dachówkowaty.Ćmy są przeważnie grubsze i bardziej „włochate”, a motyle dzienne szczuplejsze i „mniej owłosione”.

Dlaczego ćmy lecą do światła?

Dzięki ewolucji ćmy rozwinęły mechanizm nawigacji w oparciu o światło. Ponadto mają problem z rozróżnieniem np. światła księżyca od światła emitowanego np. przez żarówkę. Usiłują wówczas lecieć pod odpowiednim kątem do świecącego obiektu. Można powiedzieć, że obiekt, który emituje światło, służy ćmom w taki sposób, w jaki latarnia morska służy statkom.

Największe ćmy

W Brazylii występuje rzadki gatunek ćmy o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 30,8 cm.

Największą powierzchnię skrzydeł posiada ćma pawica atlas – dochodzi ona do 400 cm2, przy rozpiętości do 30 cm.

Jedna z ciem żyjąca w Australii i Nowej Gwinei zwykle posiada rozpiętość skrzydeł do 28 cm. Według niepotwierdzonych źródeł rekord wyniósł 36 cm.

Jeśli chodzi o Polskę, największą spotkaną ćmą jest zmierzchnica trupia główka. Rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 12,4 cm.

Najmniejsze ćmy

Należą do rodziny Nepticulidae. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi ok. 2 mm.

Najszybsze ćmy

Najszybsze ćmy są również najszybciej latającymi motylami i należą do rodziny zawisakowatych. Potrafią osiągnąć prędkość nawet do 50 km/h.