Rosyjski poeta i dramatopisarz, twórca rosyjskiego futuryzmu. Urodził się we wsi Bagdady na terenie Gruzji. Jego ojciec był leśniczym. Po śmierci ojca rodzina Majakowskich zamieszkała w Moskwie, gdzie przyszły poeta uczęszczał do gimnazjum. W 1908 r. wstąpił do partii bolszewików (RSDRP). Był wielokrotnie więziony za działalność konspiracyjną. Po przerwaniu w 1910 r. tej działalności zaczął studiować w Akademii Sztuk Plastycznych i Architektury, gdzie poznał twórcę grupy kubofuturystów, D. Burluka. W latach 1915-19 przebywał w Petersburgu. Był założycielem grupy LEF oraz redaktorem czasopism "Lef" i "Nowyj Lef". W 1930 r. został członkiem RAPP (organizacji literacko-kulturalnej skupiającej w latach 1928-32 grupę pisarzy proletariackich). W tym samym roku (1930) poeta zmarł śmiercią samobójczą.
Debiut literacki Majakowskiego przypadł na lata 1912-13. Powstały wtedy wiersze utrzymane w poetyce kubistycznej: Noc, Świt, Z ulicy na ulicę, Teatry, Szyldom. Do innych dzieł tego twórcy należy tragedia Włodzimierz Majakowski (1913), poematy Obłok w spodniach (1915), Flet kręgosłupa (1915), Wojna i świat (1916), Włodzimierz Iljicz Lenin (1924, propagujący rewolucję 1917 r.), O tym (1923), Na cały głos (1930), komedie Pluskwa (1929) i Łaźnia (1930). Majakowski był jednym z pierwszych twórców, którzy wprowadzili do poezji język potoczny.
Podczas wizyty Majakowskiego w Polsce grupa lewicowych pisarzy przyjęła go śniadaniem w restauracji "Astoria". Chcąc zamanifestować pogardę dla burżuazyjnych konwenansów, rewolucyjny poeta ostentacyjnie sięgnął do salaterki i wyciągnął palcami korniszon. W odpowiedzi na to będący na tym spotkaniu Słonimski podobnie zamaszystym gestem zaczerpnął z półmiska... sałatki majonezowej. "Majakowski chwilę popatrzał na mnie, wreszcie uśmiechnął się, ogórek położył na talerzu" (A. Słonimski Alfabet wspomnień).