proces, który rozpoczął się już pod koniec XIX w. wraz z ekspansją kolonialną (rywalizacją mocarstw o strefy wpływów), postępem technologicznym i cywilizacyjnym. Sprawił on, że pewne fakty (pozornie drobne), zjawiska czy wydarzenia lokalne mają wpływ na losy całej Ziemi (globu - stąd globalizacja) i muszą być brane pod uwagę przez wszystkie państwa.
Globalizację można także rozumieć jako uniwersalizację kultury i zachowań społeczeństw na całym globie. Globalizacja stosunków międzynarodowych jest doskonale widoczna w gospodarce (współzależność gospodarcza poszczególnych państw i uzależnienie ich od procesów zachodzących w innych państwach - recesja, inflacja) i kulturze (muzyka, moda, media) a także w polityce, gdyż np. sytuacja na Bliskim Wschodzie wpływa na losy całego świata, ponieważ za każdym razem, gdy wybucha tam wojna, rosną ceny ropy naftowej.
Globalizacja ma też swoje pozytywne strony: szybki postęp technologiczny, łatwiejszy dostęp do nowych wynalazków, łatwość podróżowania i poznawania się ludzi (internet), zbliżenie kultury i wymiana dorobku cywilizacyjnego zmusza państwa do wzajemnej współpracy w celu rozwiązania wspólnych problemów. Negatywne cechy globalizacji to zorganizowana przestępczość międzynarodowa, zanieczyszczenie środowiska, stopniowy zanik tożsamości kulturowej społeczeństw słabiej rozwiniętych.
Nie znalazłeś tego, czego szukasz na Bryku?
Jest tutaj pełno osób, które moga Ci pomóc!
Zadaj pytanie i otrzymaj szybką odpowiedź.
Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.