Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzNajważniejszymi regionami turystycznymi w Polsce są Karpaty, Sudety, Wyżyna Małopolska, Mazury i Wybrzeże.
Karpaty to jedyny w Polsce region posiadający krajobraz wysokogórski. Najważniejszymi atrakcjami regionu są walory przyrodnicze. Nie ma zbyt wielu obiektów zabytkowych. Atrakcją jest drewniana architektura ludowa oraz żywy folklor. Przyciągają głównie turystów uprawiających piesze wędrówki, narciarstwo, kolarstwo górskie. Posiadają także wiele walorów wypoczynkowych (dużo lasów, czyste powietrze, jeziora: Rożnowskie, Solińskie, Żywieckie). Występuje tu wiele znanych miejscowości uzdrowiskowych (np. Krynica, Rabka). Zagospodarowanie turystyczne poszczególnych części Karpat jest zróżnicowane. Najlepiej zagospodarowany jest Beskid Śląski, Tatry i Podhale.
Jednym z najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów są Sudety. Posiadają zróżnicowaną budowę geologiczną i rzeźbę terenu. Dobrze rozwinięta jest sieć dróg, baza noclegowa i żywieniowa, sieć znakowanych szlaków turystycznych. Również w Sudetach znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych (np. Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój). Najbardziej atrakcyjnymi rejonami w Sudetach są: Kotlina Jeleniogórska, Kotlina Kłodzka, Karkonosze, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika.
Wyżyna Małopolska jest słabo zagospodarowana turystycznie. Do walorów turystycznych krainy należy ciekawa rzeźba terenu, parki narodowe (Ojcowski i Świętokrzyski) oraz zabytki Krakowa i Częstochowy. Ruch turystyczny skupia się w trzech rejonach: na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie istnieje interesująca rzeźba krasowa, w Górach Świętokrzyskich oraz w Krakowie i Wieliczce.
Główną atrakcją Mazur są jeziora i lasy. Istnieją tu również atrakcje antropogeniczne (zamki krzyżackie, skanseny, muzea). Dobrze rozwinięta jest baza noclegowa, zwłaszcza wiele pól biwakowych. Wiele do życzenia pozostawia jakość dróg. Największe natężenie ruchu turystycznego występuje w lecie. Głównymi rejonami turystycznymi jest Kraina Wielkich Jezior, okolice Augustowa, Ełku i Jeziora Wigry.
Regionem o największym natężeniu ruchu turystycznego jest Wybrzeże, ale tylko w sezonie letnim. Jest to region o wybitnych walorach wypoczynkowych. Posiada rozległe, piaszczyste plaże, lasy, jeziora przybrzeżne (Łebsko, Jamno, Gardno). Problemem jest zanieczyszczenie wód Zatoki Gdańskiej. Wybrzeże posiada największą w Polsce ilość miejsc noclegowych, w tym bardzo dużo miejsc biwakowych. Do atrakcji antropogenicznych należą zabytki Gdańska.