Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzu kobiet kontrolowany jest przez przedni płat przysadki i jajniki. Są to cykliczne zmiany w organizmie dojrzałej płciowo kobiety. W jego powtarzającym się przebiegu dochodzi do dojrzewania i pękania pęcherzyka Graafa i przekształcenia go w ciałko żółte oraz, pod wpływem estrogenów, do odbudowy błony śluzowej macicy, a następnie pod wpływem progesteronu, do przemiany umożliwiającej zagnieżdżenie się jaja lub, w razie jego obumarcia, do wystąpienia menstruacji.
Cykl płciowy dzieli się na 3 fazy:
- menstruacyjną - gdzie rozpulchniona śluzówka macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu na zewnątrz w postaci krwawienia miesięcznego,
- folikularną - związaną ze wzrostem i dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego, która kończy się owulacją,
- lutealną - przygotowującą śluzówkę macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja.
Wszystkie te zmiany są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w przysadce mózgowej, jajniku i macicy. Faza pęcherzykowa (folikularna) jest kontrolowana przez FSH (hormon folikulotropowy), który pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i oocytu oraz sekrecję estrogenów, wydzielanych przez pęcherzyk. Faza lutealna jest kontrolowana przez LH (hormon luteotropowy) i prolaktynę. LH - powoduje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie jaja (owulację). LH i prolaktyna stymulują produkcję progesteronu przez ciałko żółte.