MYŚL
Friedrich Schelling współtworzył tradycję klasycznego idealizmu niemieckiego, czyli filozofii, która przeciwstawiała się materializmowi oraz zakładała, że zachowanie ludzi jest kierowane przez czynnik nadrzędny. Niestety był ignorowany przez swoich współczesnych - dopiero w XX wieku, gdy wywarł szeroki wpływ na filozofię egzystencji, ponownie odkryto jego niezależną wartość i oryginalność. Przez złośliwych był nazywany “Proteuszem” z tego względu, że często zmieniał poglądy filozoficzne, co w późniejszych latach nie pozwoliło mu na założenie własnej szkoły filozoficznej i skazało go na osamotnienie. W tamtych czasach zmiana poglądów była uważana za przejaw oportunizmu, czyli postawy moralnej, która polegała na rezygnacji z ogólnie przyjętych zasad lub sposobu postępowania w celu odniesienia korzyści wynikających z adaptacji do powstałych okoliczności, ale tak naprawdę właśnie ta niesystematyczność, która wynikała z wielu systemów, które nie zostały ukończone wskazuje na to, że Friedrich Schelling był przedstawicielem romantyzmu i idealizmu.Friedrich Schelling miał bardzo osobliwe podejście co do materializmu,uważał że najważniejsza jest wolność ludzka,zastanawiał się jak człowiek mógł poznać absolutną wolność.
Źródła:
-https://filozofuj.eu/hanna-urbankowska-o-wolnosci-czlowieka-istocie-absolutu/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_Joseph_von_Schelling
“POCZĄTKIEM I KOŃCEM WSZELKIEJ FILOZOFII JEST WOLNOŚĆ”-Friedrich Schelling
Schelling - jak większość filozofów reprezentujących romantyzm (trwający od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku) wykazywał zainteresowanie zagadnieniem wolności, co nie było przypadkowe, bowiem były to czasy przemian politycznych i gospodarczych w Europie, a nastrój rewolucyjny przedostawał się z Francji do Niemiec. Friedrich próbował zająć stanowisko kompromisowe między Kantem (Kant zadawał pytanie: Jak możliwa jest moralna niezależność racjonalnego podmiotu w deterministycznym świecie przyrody), a Fichtem (który obrał inny punkt widzenia, stwierdził, że wolność podmiotu jest pierwotna, a obiektywna konieczność i skończoność są warunkiem możliwości wolności) przy czym dążył, aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie wolności dla odnowionej w duchu idealizmu myśli filozoficznej. Dlatego też Friedrich przystąpił do rozmyślań nad naturą absolutu, czyli osobowego lub bezosobowego pierwotnego bytu, doskonałego, najwyższego, pełnego, całkowicie niezależnego, nieuwarunkowanego i niczym nieograniczonego - w skrócie można nazwać to wolnością i zastanawiał się: Jak człowiek mógłby poznać absolut - nieskończoną wolność? Twierdził, że możemy pojąć naturę absolutu, gdyż jest to nasza własna natura - “podobne daje się poznać podobnemu”. A żeby zrozumieć istotę wszechświata, musimy przyjrzeć się własnej istocie - w naszej wolności odbija się wolność absolutu stwarzającego świata. W ten sposób Schelling jest twórcą idealizmu romantycznego.
Źródła:
-https://filozofuj.eu/hanna-urbankowska-o-wolnosci-czlowieka-istocie-absolutu/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_Joseph_von_Schelling
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Gottlieb_Fichte
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Kant
SZTUKA
Schelling mimo częściowej wiedzy z zagadnień artystycznych (ponieważ był głównie filozofem natury), uzyskał największą sławę właśnie dzięki filozofii sztuki. Friedrich określał sztukę jako najwyższy akt wolności i często też, co nie było analogiczne do romantyzmu wyróżniał wyższość aktu twórczego nad samym dziełem. “Kiedy Ja wytwarza świat przyrody, wytwarza go bez udziału świadomości – kiedy jednak Ja wytwarza świat kultury, wytwarza go właśnie z całą świadomością” - cytat zaczerpnięty z wikipedii, który idealnie oddaje nastawienie i przemyślenia Friedricha Schellinga w stosunku do działalności artystycznej. Jego myśli przejawiały pewne cechy wspólne jak w sztuce konceptualnej.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_Joseph_von_Schelling
- https://filozofuj.eu/hanna-urbankowska-o-wolnosci-czlowieka-istocie-absolutu/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Gottlieb_Fichte
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Kant
Biografia i Życie Friedricha Schellinga
Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling urodził się 27 stycznia 1775 roku,a zmarł 20 sierpnia 1854.Obok Hegla i Fichtego był niemieckim inicjatorem romantyzmu i przedstawicielem idei klasycznego idealizmu.Jego ojciec był pastorem i teologiem protestanckim.Schelling wychowany był w rodzinie o głęboko religijnej atmosferze pietyzmu szwabskiego.Już w wieku 15 lat podjął studia w Tybindze,w wieku 17 lat uzyskał tytuł magistra filozofii,a w wieku 20 lat magistra teologii.Jedną z ciekawych rzeczy w jego życiu studenckim jest to,że dzielił w tamtym okresie pokój właśnie z Heglem.Dodatkowo podczas studiów zachłysnął się ideami oświecenia i rewolucji francuskiej.Przetłumaczył nawet Marsyliankę.Po studiach uczył domowo w domu barona von Riedesla.Przeniósł się potem do Lipska,gdzie studiował m:in matematykę czy nauki przyrodnicze co przeniosło się później na jego filozofię przygody.Napisał wtedy dużo książek,ale szczególnie odbiła się ta z 1796 Briefe über Dogmatismus und Kritizismus.W 1798 został nadzwyczajnym profesorem na uniwersytecie w Jenie.W kręgach jenajskich,ludzie którzy do niego należeli doszli do wniosku,że Friedrich jest typem romantyka.W tym czasie tez dochodziło do osłabienie jego kontaktów z Fichtem.W okresie jenajskim Schelling zaczął tworzyć własny system filozoficzny,który oparł na przyrodzie i sztuce.W 1802 roku uzyskał on tytuł doktora medycyny na uniwersytecie w Landshut.Wspólnie z Heglem pisali pisma filozoficzne.Po tym jak 15 letnia wybranka Schellinga Augusta Böhmer zmarła to Schellinga oskarżano o nieumiejętne ratowanie jej życiu.Po tej całej aferze związał się on z jej matką Karoliną.Po zamieszaniu przeniósł się do Wurzburga,gdzie był profesorem filozofii,ale również z powodów różnych sporów opuścił to miejsce w 1806.Przeniósł się na dwór bawarski,gdzie zajmował się różnymi rzeczami.Coraz mniej pisał i z powodu wzrostu popularności Hegla,jego popularność zmalała.W roku 1807 zmarła Karolina,a załamany Schelling w roku 1812 związał się ze swoją przyjaciółka-Paulina Gotter.W 1820 wyjechał z Monachium wykładać w Erlangen,jednak nie odniósł tam sukcesu.W 1826 wrócił do Monachium jako wykładowca filozofii.Pisał dużo w tych latach,ale jego popularność była mniejsza niż ta Hegla.W swoich pracach krytykował historozofię Hegla.W 1841 przeniósł się do Berlina,ta decyzja nie Podobała się władzy i duchowieństwu.Wszyscy zawiedli się na nim,jego filozofia zaczęła być nudna i schematyczna aż w końcu w roku 1846 zawiesił działalność.Był członkiem Pruskiej Akademii nauki do której dołączył w 1842.Po Wiośnie ludów przemknęło zainteresowanie filozofia idealistyczna i Schelling był kompletnie zapomniany.Jeśli chodzi o pracę Schellinga i ogólnie o jego światopogląd to na pewno wartym uwagi jest ogólny pogląd Schellinga w romantyzmie,który różnił się od innych poglądów bardziej znanych filozofów wtedy-warto zwrócić uwagę na estetykę i zagadnienia sztuki.
Przykładowe dzieła romantyzmu:
-Goethe-”Król Olszyn”
-Goethe-”Cierpienie młodego Wertera”
-Byron-”Giaur”
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_Joseph_von_Schelling
- https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/romantyzm/16422-romantyzm-glowne-cechy-najwazniejsi-autorzy-dziela-krotkie-omowienie.html
Komentarze (2)
cukiereczek_12
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
cukiereczek_12 07.06.2020 22:57
Zgłoś
Bardzo przydatny materiał, napisany zrozumiałym językiem czego czasami brakowało mi na wikipedii. Jedyny chaos jaki widzę w tym tekście to to, że są dodane źródła w środku tekstu.
Najlepsza odpowiedź
Marek1999
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
Marek1999 07.06.2020 17:10
Zgłoś
Bardzo fajny i przejrzysty materiał.Polecam!
Najlepsza odpowiedź