Powieść "Lalka" autorstwa Bolesława Prusa jest pełna różnorodnych postaci, z których niektóre odgrywają kluczowe role w fabule, podczas gdy inne pojawiają się tylko epizodycznie.

 1. Stanisław Wokulski - Główny bohater powieści, początkowo drobny kupiec, który dzięki swojej przedsiębiorczości staje się bogatym przemysłowcem. Zakochuje się w Izabeli Łęckiej i staje się głównym motorem napędowym wielu wydarzeń w powieści.

 2. Izabela Łęcka - Piękna i ambitna kobieta, córka Tomasza Łęckiego. Stanowi obiekt westchnień wielu mężczyzn, a jej marzeniem jest wyjście za mąż za kogoś z wyższych sfer społecznych.

 3. Tomasz Łęcki - Bogaty przemysłowiec, ojciec Izabeli, który jest jednym z najważniejszych postaci w świecie przedsiębiorców i finansistów.

 4. Ignacy Rzecki - Urzędnik, narrator powieści, który opowiada historię głównych bohaterów i komentuje wydarzenia społeczne.

 5. Konstanty Głowacki - Przyjaciel Wokulskiego, który jest zaangażowany w działalność niepodległościową i jest bliskim towarzyszem głównego bohatera.

 6. Doktor Szuman - Lekarz i przyjaciel Wokulskiego, który udziela mu porad w sprawach miłosnych i osobistych.

 7. Emilia Piontek - Młoda kobieta pracująca jako guwernantka u Łęckich, która zostaje zauroczona Wokulskim.

 8. Tekla - Artystka i kochanka Wokulskiego, która jest związana z nim na początku powieści.

 9. Subiekt Szlangbaum - Przyjaciel Wokulskiego, wspólnik w interesach.

 10. Klara Mincel - Przyjaciółka Izabeli i towarzyszka jej rozrywek.

 11. Leon Paniński - Młody arystokrata i dawny narzeczony Izabeli.

 12. Wawrzecki - Przyjaciel i wspólnik Wokulskiego w interesach.