1.Postanowienia traktatu wersalskiego. 2.Gospodarcze i społeczne skutki I wojny

światowej. 3.Polityka wewnętrzna i zagraniczna Adolfa Hitlera. 4.Oceń wprowadzenie stanu wojennego

Odpowiedzi (1)

TadeuszMisterek 02.11.2018 15:01

Zgłoś

1. https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xx-wiek/3929-traktat-pokojowy-w-wersalu.html
2. Gospodarczo - brak młodych rąk do pracy, likwidacja/ograniczenie produkcji zbrojeń = bezrobocie
Społecznie - no raczej niespecjalnie zadowolone społeczeństwo ze straty bliskich, nastroje izolacjonistyczne, narodowe - spotęgowane później Wielkim Kryzysem
3. Hitler raczej na czilku, robił co chciał (https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xx-wiek/4737-narodziny-iii-rzeszy-niemieckiej.html) - demokratycznie zdobył władzę. U siebie uderzał w tony nacjonalistyczne, co jak pelikany łykał tłum po przegranej wojnie i Wielkim Kryzysie. Zagraniczna polityka to dużo zabawy. Kontakt z Japonią, ZSRR i zachodem zbudował pewne sojusze, ale nie chce mi się w tym temacie teraz rozwodzić (znajdziesz wiele obszernych opracowań tematu).
4. Ocenić stan wojenny, rly takie coś jest w szkołach? Ciężko ocenić jednoznacznie ten okres, ale fakty są takie - wojsko ZSRR faktycznie stało na granicy PRL, Jaruzelski faktycznie wprowadził stan wojenny 13 XII, faktycznie wojsko pojawiło się na ulicach - tyle, reszta to raczej domysły i gdybanie.
Prawdopodobnie Jaruzelski zrobił to, by umocnić władzę PZPR, która została nadszarpnięta przez Porozumienie Sierpniowe w 80'. W 81' istniała już Solidarność i inne niepotrzebne bzdety, co uderzało niejako w moc sprawczą Partii. To też obszerny temat - zbyt na jakieś szkolne zadanko.


Weź powiedz nauczycielowi, że ocena czegoś takiego jak stan wojenny, to materiał na długą dyskusje - nie na jakąś super turbo pracę. Tak to jest z magistrami uczącymi innych. ;/

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Prace przekrojowe (Historia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.