Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Zadanie 2 - Przeczytaj tekst źródłowy i wykonaj polecenia.

 

Przemówienie M.L. Kinga z 28 sierpnia 1963 r. na wiecu w Waszyngtonie

Nie pozwólmy sobie pogrążać się w tej dolinie rozpaczy, mówię do was dziś, moi przyjaciele.

I tak, chociaż musimy napotykać trudności dziś i jutro, wciąż mam marzenie. Jest to marzenie głęboko zakorzenione w amerykańskim śnie.

Mam marzenie, że pewnego dnia ten naród powstanie i przeżyje prawdziwe znaczenie swego kredo: „Uważamy za niezbite i oczywiste następujące prawdy: że wszyscy ludzie stworzeni zostali równymi sobie”. Mam marzenie, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii, synowie byłych niewolników i synowie byłych właścicieli niewolników będą mogli usiąść razem przy stole braterstwa.

Mam marzenie, że pewnego dnia nawet stan Missisipi, stan upalny od gorąca niesprawiedliwości, upalny od gorąca ucisku, zmieni się w oazę wolności i sprawiedliwości.

Mam marzenie, że czwórka moich małych dzieci będzie pewnego dnia żyć w kraju, gdzie nie będą oceniani ze względu na kolor ich skóry, ale ze względu na ich charakter.

Mam dziś marzenie!

Mam marzenie, że pewnego dnia [...] w Alabamie mali czarni chłopcy i czarne dziewczęta będą mogli wziąć się za ręce z małymi białymi chłopcami i białymi dziewczętami jak siostry i bracia.

Mam dziś marzenie!

Mam marzenie, że pewnego dnia każda dolina będzie wywyższona, a każda góra i szczyt obniżone, szorstkie miejsca będą gładkie, a krzywe miejsca będą wyprostowane; „i chwała Pańska się objawi i wszyscy ludzie to ujrzą razem”.

 

A. Określ, do jakich faktów historycznych odwoływał się Martin Luter King.

 

B. Wyjaśnij, do kogo pastor kierował słowa przemówienia.

 

C. Wymień postulaty przemian społecznych prezentowane w wystąpieniu.

Odpowiedzi (0)

Potrzebujesz pomocy?

XX wiek (Historia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.