Puszka Pandory - wyjaśnienie znaczenia i pochodzenia związku frazeologicznego. 

Znaczenie związku puszka Pandory

Puszka Pandory - w znaczeniu przenośnym to coś, czego lepiej nie ruszać, otwierać, zaczynać, ponieważ grozi to sprowadzeniem nieszczęścia, wywołaniem nieprzewidzianej katastrofy. Puszka Pandory jest symbolem nagłego nagromadzenia się problemów, nieszczęść i zmartwień. Rodowód związku frazeologicznego "puszka Pandory" sięga greckiej mitologii i zawartej w niej opowieści o początkach ludzi na ziemi.

Puszka Pandory - mit o stworzeniu człowieka

Powiedzenie "puszka Pandory" jest związane z wersją mitu o stworzeniu człowieka, według której twórcą rodzaju ludzkiego był tytan Prometeusz. Prometeusz ukradł ogień olimpijski, aby dać go ludziom, którzy do tej pory byli słabi i bezbronni. Zeus, chcąc zapobiec nadmiernej sile i samodzielności mieszkańców ziemi, wymyślił plan, którego głównym elementem była puszka Pandory. 

Imieniem Pandora nazwano przepiękną kobietą, którą Zeus polecił stworzyć Hefajstosowi. Atena nauczyła ją kobiecych rzemiosł, Afrodyta obdarzyła wdziękiem, a Hermes łagodny charakter i dar uwodzicielskiej mowy. Wręczono jej także skrywającą tajemniczą zawartość puszkę. Pandora tak przygotowana i wystrojona w złoto i kwiaty została postawiona przed domem Prometeusza.

Tytan, podejrzewając postęp, nie przyjął jej - w przeciwieństwie do jego niezbyt mądrego brata Epimeteusza, który poślubił Pandorę. Prometeusz ostrzegł brata, aby nie popełniał kolejnego błędu i nie otwierał puszki Pandory. Niestety, zanim Epimeteusz zdążył się nad tym zastanowić, żona przekonała go i puszka Pandory została otwarta przez nią samą.

Spowodowało to uwolnienie smutków, chorób, biedy i zmartwień, które od tej pory nękały ludzkość. Mitologiczna opowieść o puszce Pandory wyjaśnia zatem w symboliczny sposób przyczynę istnienia