Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzWiatr symbolizuje nicość, czas, ruch, prędkość, szybkość, zmienność, niepokój, aktywność, zamieszanie, odrodzenie, potęgę bóstwa, pośrednika między niebem a ziemią, namiętność, szaleństwo, wojnę, porywczość, męskość, pożądanie, natchnienie poetyckie, daremność, nietrwałość, próżność, niewdzięczność, kaprys.
WIATR - ZAPOWIEDŹ BOGA: Przed stworzeniem świata wiatr Duch Boży unosił się nad wodami. "A oto Pan przechodził, a wicher potężny i silny, wstrząsający górami i kruszący skały szedł przed Panem" (Księga Królewska).
WIATR - TCHNIENIE BOGA: "To mówi Pan: "Od czterech wiatrów przyjdź duchu i tchnij na tych pobitych, a niech ożyją" (Księga Ezechiela).
WIATR - ŚWIĘTOŚĆ: Starożytni Grecy składali wiatrom hołd i ofiary. Królem wiatrów był Eol, który mieszkał na Wyspach Eolskich. Gościł on Odyseusza i obdarował go workiem z zamkniętymi przeciwnymi wiatrami. W czasie gdy Odys spał, jego towarzysze otworzyli worek, wszystkie wiatry wyleciały i zawróciły łódź z powrotem na wyspę Eola.
Agamemnon chciał ofiarować życie swej córki Ifigenii, aby przywołać pomyślne wiatry. Córkę króla porwała z ołtarza ofiarnego bogini Artemida.
W mitologii greckiej istniał wiatr północny Boreasz, zdrowy dla Europy i Azji. Grecy czcili go od czasu, gdy zniszczył flotę perska Kserksesa. Wiatr południowy, ciepły przynosił wilgoć, deszcz i mgłę w Grecji, wiał na początku lata i był szkodliwy dla zdrowia: "zły pasterzom, od nocy lepszy na złodzieje, na rzut bowiem kamienia ledwie sięgnie." (Iliada). Wiatr zachodni, Zefir, mąż Flory przynosił Grecji burze i deszcze.
WIATR - GŁOS BOGA: W Dodonie wiatr w liściach dębu wygłaszał wyrocznie Zeusa.
WIATR - KARA I GNIEW BOŻY: W Piekle w drugim kręgu znajdują się dusze smagane wiatrem, a wśród nich Paolo i Francesca "miecą się na wietrze tam i sam jak lotne pierze".
WIATR - NICOŚĆ: Naborowski, wskazując na przemijalność życia ludzkiego, porównuje je do rzeczy gwałtownych i krótkotrwałych: "Dźwięk, cień, dym, wiatr, błysk, głos, punkt - żywot ludzki słynie".