założycielem tej monoteistycznej religii jest Mahomet, który żył w latach 570-632. Tradycja arabska głosi, że w Noc Objawienia Archanioł Gabriel objawił się Mahometowi i powołał go na proroka, wzywając jednocześnie do głoszenia wiary w jedynego Boga - Allaha.
Początkowo prawdy głoszone przez Mahometa przysporzyły mu wielu wrogów i dlatego musiał wyjechać z Mekki do Medyny (622 r.) - była to tzw. hidżra, która rozpoczyna nową erę dla wyznawców islamu. W Medynie Mahomet objął z czasem przywództwo nad tamtejszymi Arabami i rozpoczął walkę o utworzenie zjednoczonego państwa arabskiego, w którym zamierzał wprowadzić nową religię i nowe prawa. Przez cały czas głosił też swoje nauki religijne, które zostały później spisane w świętej księdze islamu - Koranie. Islam to religia monoteistyczna czerpiąca szeroko z judaizmu i chrześcijaństwa. Muzułmanie (dosłownie: poddani Bogu) wierzą, że Bóg działa przez swoich specjalnych posłańców - aniołów i proroków (m.in. Adam, Abraham, Mojżesz, Jezus i ostatni z nich, Mahomet). Aby zostać zbawionym, należy przestrzegać następujących zasad:
Po śmierci Mahometa do obowiązków muzułmanina dołączono jeszcze dżihad, czyli świętą wojnę w obronie wiary. Każdy poległy w tej wojnie ma zapewnione miejsce w Raju, gdyż muzułmanie wierzą, że na sądzie ostatecznym Allah osądzi każdego i wyznaczy nagrodę w postaci miejsca w Raju lub karę w piekle. Z czasem do islamu wprowadzono jeszcze wiele szczegółowych przepisów prawnych i obyczajowych, np.: zakaz spożywania zwierząt nieczystych (drapieżników i świń), picie wina, ograniczoną pozycję kobiety. Islam całkowicie zabrania jakiegokolwiek wizualnego przedstawiania Boga, by zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu powrotu do politeizmu.
Religia ta rozpowszechniła się głównie w krajach Azji Środkowej i Zachodniej oraz Afryki.