Nienaturalny wzrost zapytań o “Lalkę” Bolesława Prusa, szczególnie w kontekście ambicji wydaje się szczególnie podejrzany, jeśli zobaczymy jeden z tematów w tegorocznym arkuszu: 

Temat 1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.   

Tu znajdziesz odpowiedzi z arkusza i przykładowe rozwinięcie tematów maturalnych z języka polskiego.

Natomiast od wtorku wieczór internauci zauważyli kolejne anomalie. Tym razem popularnym wyszukiwaniem był "ośmiokąt foremny". Czy zadania z tym wielokątem znajdą się na tegorocznej maturze z matematyki? Dowiemy się około godziny 14:00, kiedy na stronie CKE zostaną opublikowane arkusze porannego egzaminu. 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik potwierdził w rozmowie z Interią, że do CKE dotarły sygnały o przeciekach. Dodał, że wstrzymałby się na razie z daleko idącymi wnioskami, ale teoretycznie mogło dojść do złamania prawa przez któregoś z dyrektorów, przez wcześniejsze rozerwanie pakietów i przekazanie tematów zdającym. Podkreślił także, że sprawa zostanie przekazana do sprawdzenia przez policję.  

Więcej informacji o przeciekach w raporcie Wydarzeń Matura 2021 – kliknij!