Oprócz tradycyjnego już zadawania prac domowych i lektur przez dziennik elektroniczny lub listy mailingowe, ta wyjątkowa sytuacja zachęciła nauczycieli i wykładowców po sięgnięcie do nowszych sposobów nauczania - webinarów, live’ów czy próbnej matury online.

W związku z zamknięciem szkół Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje dla uczniów z całej Polski bezpłatne powtórki do matury w formie lekcji online.

Planowane spotkania w formie webinarium:

17.03 Chemia nieorganiczna 12:00

22.03 Atom i cząsteczka 12:00

25.03 Właściwości pierwiastków bloków s, p, d. 12:00

Próbna matura 2020 online!

4.04 Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim 13:00 – Na maturę wciąż można się zarejestrować! Klinij tu: http://dlaszkol.chemia.uj.edu.pl/

Lekcje poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Karol Dudek-Różycki, dr Michał Płotek oraz mgr Tomasz Wichur.

Zapraszają także wszystkich na facebookowy  fan page „Ostatni Dzwonek Przed Maturą - warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ" -  tam będzie prowadzona transmisja na żywo lekcji. 

Darmowe lekcje online przygotowujące do matury na YouTube

Od poniedziałku 16 marca na kanale youtube.pl/lodztube Urząd Miasta Łodzi będzie transmitował bezpłatne zajęcia obejmujące trzy podstawowe przedmioty dla uczniów łódzkich szkół przygotowujących się do egzaminu maturalnego. 

Będą to lekcje języka polskiego (godz. 10:00), matematyki (godz. 11:00) oraz języków obcych: angielskiego (godz. 12:00)i niemieckiego. Zajęcia będą prowadzone codziennie (z wyjątkiem śród)  do 25 marca – czyli do czasu ponownego otwarcia łódzkich szkół. Wykłady online prowadzą nauczyciele, którzy na co dzień przygotowują maturzystów do egzaminów. Co ważne, korzystanie z lekcji na YouTube nie jest ograniczone do mieszkańców Łodzi i uczniów łódzkich szkół!

Lekcje będą nagrywane i będzie można je oglądać w dogodnym dla odbiorców czasie. Więcej informacji znajdziecie tutaj (klik!)

Darmowe lekcje historii online - Muzeum Powstania Warszawskiego

Od poniedziałku (16 marca) uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line, a rodzice z dziećmi znajdą propozycje na wartościowe spędzenie czasu podczas pobytu w domach. Transmitowane online będą dwa bloki tematyczne – poranny: skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych.

Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach zajęć edukacyjnych wymienia m.in: lekcje o Powstaniu Warszawskim, warsztaty plastyczne, Q&A o Powstaniu oraz opowieść o historii Warszawy w zderzeniu z epidemiami, które dotykały stolicę na przestrzeni stuleci.

W ramach oferty kulturalnej znajdą się m.in. historie tajnych agentów Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady o architekturze, spotkania z cyklu Warszawa Dwóch Powstań, opowieści o archiwalnych fotografiach, wykłady o Warszawie Leopolda Tyrmanda.

Więcej informacji znajdziecie na fan page na Facebooku Muzeum.

Studiujesz? Jesteś na doktoracie - sprawdź zalecenia ministerstwa!

Zawieszenie zajęć dotyczy nie tylko dzieci i młodzież w wieku szkolnym. W związku z koniecznością przejścia w uczelniach na zdalne formy kształcenia studentów i doktorantów, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, Ministerstwo zarekomendowało listę pomocnych rozwiązań i darmowych pomocy e-learningowych. Sprawdź tutaj (klik).

Matura z matematyki i fizyki 2020 - darmowe wideo wykłady i kursy online 

Przy przygotowaniach do rozszerzonej matury z matematyki lub fizyki (albo do kolokwiów i sesji) na pewno będą pomocne następujące rozwiązania przygotowane przez uczelnie ścisłe i techniczne 

E-podręczniki Open AGH – recenzowane e-podręczniki do przedmiotów ścisłych na poziomie akademickim opracowane przez pracowników AGH do dowolnego wykorzystania.

Open AGH e-zasoby – kursy online, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje do przedmiotów ścisłych opracowane przez pracowników, doktorantów i studentów AGH.

Fizyka dla szkół wyższych w 3 tomach – darmowy podręcznik akademicki do fizyki ogólnej od Open Stax Polska.

Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Wrocławskiej – wideo wykłady i kursy online z analizy matematycznej i fizyki.

Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Warszawskiej  – e-materiały akademickie.

Otwarte Zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej – zawierające kursy z fizyki z materiałami nie tylko dla studentów, rachunku różniczkowego oraz laboratorium matematyczne z GeoGebrą. Kursy umożliwiają zarejestrowanie się dowolnemu użytkownikowi z internetu.

Inne polecenia znajdziecie tu: Rekomendacje MNiSW dotyczące kształcenia zdalnego.

Na bieżąco będziemy uzupełniać listę o nowe sposoby nauki podczas koronawirusa.